"Popiół i diament". Halina Kwiatkowska nie żyje. Aktorka była przyjaciółką Karola Wojtyły

Halina Kwiatkowska nie żyje. Aktorka miała 99 lat. Grała w spektaklach u booku Karola Wojtyły. Była też przyjaciółką polskiego papieża.

Multimedia

Halina Kwiatkowska nie żyje

W nocy z 12 na 13 listopada 2002 roku zmarła Halina Kwiatkowska. Poinformował o tym Związek Artystów Scen Polskich.

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP. Grała na scenach krakowskich – w Teatrze Rapsodycznym, w teatrze im. Słowackiego i w Starym Teatrze, współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m. in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa. Przez wiele lat była pedagogiem krakowskiej PWST (obecnie AST im. ST. Wyspiańskiego). Odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W kwietniu 2020 roku skończyła 99 lat. Będzie nam Jej bardzo brakowało..[*]

Halina Kwiatkowska w kwietniu 2020 roku skończyła 99 lat. Urodziła się w Bochni, jako Helena Królikiewiczówna. Była koleżanką z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego. U jego boku zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry oraz tytułowe role w "Balladynie" Juliusza Słowackiego i "Antygonie" Sofoklesa.

Na wielkiej scenie zadebiutowała w 1941 roku w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka. Poza teatrem występowała też w filmie, m.in. w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy i "Lalce" Wojciecha Hasa. Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Honorową Fundacji Kultury Polskiej i Medalem Honoris Gratia.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×