Powstanie Warszawskie w telewizji - programy z okazji 71. rocznicy

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
(fot. AplusC)AplusC
(fot. AplusC)AplusC
W tym roku obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Telewizja Polska przygotowała filmy i dokumenty opowiadające o heroicznym zrywie bohaterskich warszawiaków, które zaczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 i trwało 63 dni.

PIĄTEK

"Czas honoru. Powstanie, odc. 1" TVP Historia, godz. 9:05
Akcja tej specjalnej serii popularnej produkcji rozpoczyna się w ostatnich dniach lipca 1944 roku, gdy polskie podziemie z niecierpliwością czeka na sygnał do walki. Trwają ostatnie ćwiczenia plutonów Bronka i Władka. Dostają specjalne zadanie – eskortują wysłannika z Londynu na spotkanie z komendantem Tadeuszem Komorowskim „Borem”. Gość ma do przekazania ważne informacje, które mogą mieć wpływ na decyzję o rozpoczęciu powstania. Natomiast
Michał z Celiną spędzają romantyczne chwile nad wodą, zapominając na moment, że wokół nich wojna. Zostaje postanowione, że powstanie wybuchnie 1 sierpnia. Informacja o godzinie „W” obiega miasto...

"Powstanie Warszawskie" TVP 1, godz. 20:20 - PREMIERA
Fabularyzowany dokument Jana Komasy przedstawiający autentyczne zdarzenia z powstania warszawskiego w 1944 r. Został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 r. i wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Bohaterami filmu jest dwóch braci, operatorów BIP-u (Biuro Informacji i Propagandy), którzy otrzymują zadanie dokumentowania powstania. Początkowo dokumentują życie cywilne, ale poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz głębiej w samo powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia i uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelką cenę taśmy z materiałem.

"Miasto ruin" TVP 1, godz. 21:45 - PREMIERA
„Miasto ruin” to kadry z przelotu nad zburzoną i wyludnioną Warszawą zarejestrowane wiosną 1945. Jest to pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta. Od 1 sierpnia 2010 r. projekcja filmu jest stałym elementem ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.

(CZYTAJ TAKŻE:
//www.telemagazyn.pl/aktualnosci/film/44063,filmy-i-seriale-o-powstaniu-warszawskim-galeria,id,t.html)

SOBOTA 1 SIERPNIA

(//www.telemagazyn.pl/tv/677125/miejsca-powstanie-warszawskie) TVP 1, godz. 9:05, 12:00, 13:55, 15:40, 17:25
Wspomnienia tych, którzy przetrwali powstanie warszawskie, na tle obrazu współczesnego miasta. Zaprezentowana zostanie między innymi historia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki 13 sierpnia 1944 r., skonfrontowana z radosną codziennością warszawskiej Starówki.

"Zejść na ziemię" TVP Historia, godz. 8:05
Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak powstanie warszawskie wyglądało z perspektywy niemieckich żołnierzy. Opowieściom o powstaniu towarzyszą materialny archiwalne, m.in. niemieckie zdjęcia lotnicze Warszawy, odnalezione w National Archives w Waszyngtonie.

"Honor miasta" TVP Historia, godz. 10:40
Film przedstawia powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny. Oprócz materiałów archiwalnych zawiera wywiady z uczestnikami powstania oraz komentarze historyków i polityków. Powstanie było odwetem za zbrodnie popełnione przez Niemców. Dla Polaków było zrywem w obronie honoru. Warszawa stała się swoistym "drugim frontem" na froncie wschodnim. To jedyny w historii II wojny światowej wypadek dwukrotnej walki miasta o wolność, godność i człowieczeństwo.

"Kanał" TVP Kultura, godz. 14:45
Koniec września 1944 r., powstanie warszawskie dogasa. Walczący na Mokotowie oddział porucznika "Zadry" schodzi do kanałów, by tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia. Powstańcy dzielą się na trzy grupy. Zasadniczą prowadzą "Zadra", "Smukły" i "Kula" - szef kompanii. Pierwszy sądzi, że idzie za nim cały oddział. Rannego "Koraba" prowadzi łączniczka "Stokrotka". W trzeciej grupie idą podporucznik "Mądry", "Halinka" i muzyk o pseudonimie "Ogromny". "Stokrotka" i "Korab" giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli wylot z kolektora nad Wisłą.

"Spór o historię" TVP Historia, godz. 15:35
Powstanie Warszawskie było bezprecedensowym wydarzeniem podczas drugiej wojny światowej. Trwało 63 dni i kosztowało życie prawie 200 tysięcy osób. Mimo upływu lat nie słabną emocji wokół tego wydarzenia. Program przybliża fakty i mity dotyczące tego heroicznego zrywu Polaków.

"Baczyński" TVP2, godz. 16:35
Wzruszająca opowieść o poezji i wojnie, o okupacyjnych losach genialnego poety, którego młodość przypadła na okrutne wojenne czasy. Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, a kończy 4 sierpnia 1944 roku w dniu śmierci Baczyńskiego.

"Godzina zero" TVP Kultura, godz. 17:05
Przed wybuchem powstania warszawskiego AK była bardzo słabo uzbrojona. Dowództwo wiedziało o tym, ale wydało rozkaz rozpoczęcia walki. Program jest debatą na temat politycznego i strategicznego kontekstu wydarzeń prowadzących do zrywu przeciw...

"Umrzeć za Warszawę" TVP 2, godz. 19:00
Przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego. Autorzy filmu przedstawiają sytuację polityczną Polski w latach 1939-44, która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Opowiadają o działaniach zbrojnych i życiu codziennym mieszkańców walczącej stolicy. W filmie wykorzystane zostały świadectwa uczestników powstania, zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej, a także niemieckie materiały propagandowe.

"Godzina "W"" TVP Historia, godz. 19:40
"Godzina "W" to zapis jednego, przełomowego dla dziejów stolicy dnia - 1 sierpnia 1944 roku. Niemcy powoli wycofują się z miasta. Całe podziemie czeka na rozkaz rozpoczęcia powstania. Trwają gorączkowe przygotowania do zbrojnego wystąpienia. W jednym z umówionych punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem "Czarnego". Ma zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed akcją dowiadują się, że nie otrzymają wsparcia drugiego plutonu. Wybija godzina "W". Młodzi żołnierze chwytają za broń.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki - koncert z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego TVP 1, godz. 20:30
Na Placu Piłsudskiego, jak co roku, zabrzmią powstańcze piosenki śpiewane przez Warszawiaków, aby uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego.

NIEDZIELA

"Morowe panny" - koncert z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego TVP Historia, godz. 10:40
Koncert organizowany w ramach cyklu "Pamiętamy '44" dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego. Na scenie wystąpią m.in.: Paulina Przybysz, Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec i Halina Mlynkova.

"Ziarno" TVP ABC, godz. 11:05
Odcinek poświęcony powstaniu warszawskiemu. Autorzy opowiedzą o chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy organizacji powstania i w razie potrzeby wraz z dorosłymi brali udział w walce.

"Żółta bluzka ze spadochronu" TVP Historia, godz. 11:40
Film opowiada o powstaniu, ale nie pokazuje liczb, tylko uczucia, które towarzyszyły wówczas młodym ludziom. Dzięki relacjom żyjących bohaterów tę straszną walkę ukazuje przez pryzmat przyjaźni i miłości. Ówcześni powstańcy - dziś małżeństwa z wieloletnim stażem, wspominają okoliczności w jakich zawierali wówczas małżeństwa. Tym zapaleńcom nie przeszkodził ani huk bomb, ani niepewność, czy dożyją jutra. Film przedstawia krótką drogę, jaką w czasie tych 63 dni przeszli z młodzieńczości do dorosłości.

Kanał PLANETE+ umieścił w swojej ramówce 1 sierpnia 2 dokumenty o Powstaniu Warszawskim:
"Oni szli Szarymi Szeregami", godz. 9:15
Opowieść o konspiracyjnej historii Związku Harcerstwa Polskiego, działającego w okresie II wojny światowej pod kryptonimem Szare Szeregi. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Armią Krajową. Jednoczyły młodzież od lat dwunastu, jednak tylko osoby pełnoletnie uczestniczyły w akcjach dywersyjnych. W filmie głos zabierają żyjący uczestnicy wydarzeń: członkowie Zawiszy, Bojowych Szkół i Grup Szturmowych biorących bezpośredni udział w działaniach sabotażowych oraz zbrojnych polskiego podziemia.

"Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć", godz. 10:50
Wstrząsająca relacja lekarzy, sanitariuszek i rannych biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Dokument został zrealizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Reżyser skupia się na pracy służb medycznych Armii Krajowej a także ich pacjentach. W filmie wypowiadają się ostatni żyjący uczestnicy powstania - lekarze, sanitariuszki i ranni. Całość tworzy świadectwo przejmującej walki o wolność.

TV Trwam pokaże felieton i reportaż:
"Suita Powstania Warszawskiego 1944 r.", godz. 13:45

"Kartka z kalendarza - Powstanie Warszawskie", godz. 17:55

Niestety, w żadnej innej stacji nie znaleźliśmy programów o Powstaniu Warszawskim

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn