Powstanie Warszawskie w TV. Filmy i programy z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [PLAN TRANSMISJI]

W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w telewizji będzie można obejrzeć różne filmy i programy dotyczące tego ważnego dla polskiej historii wydarzenia. To nie tylko hołd dla męstwa i heroizmu jego uczestników, lecz także pasjonująca opowieść o roli i znaczeniu powstania dla współczesnych Polaków.

Multimedia

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. W tym roku obchodzimy 74. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji stacje telewizyjne przygotowały filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, koncerty i audycje wspomnieniowe, transmisje oraz relacje reporterskie. Wszystko to ma przybliżyć widzom 63 dni, w których powstańcy stawiali opór okupantowi. W telewizji nie zabraknie hitu Jana Komasy "Miasto 44", a także premier - m.in. dokumentu "Diabelne szczęście" w reż. Macieja Dancewicza.

1 sierpnia - 74. rocznica wybuchu Powstania warszawskiego

TVP1

"Kalendarium powstania warszawskiego" - godz. 17:15
Program o powstaniu warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, zostanie pokazany tuż po godzinie "W". Zryw Polaków przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim trwał 63 dni.

Warszawiacy śpiewają zakazane piosenki - koncert z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - godz. 20:35
Koncert organizowany przez Muzuem Powstania Warszawskiego, upamiętniający bohaterów Powstania. Na placu Piłsudskiego występuje Chór Warszawiaków pod kierownictwem Jana Stokłosy wraz z orkiestrą, gromadzą się mieszkańcy Warszawy i wspólnie śpiewają powstańcze piosenki. Podczas koncertu zabrzmią takie wzruszające utwory jak "Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Warszawo ma".

"Diabelne szczęście" - godz. 21:50
Pokolenie ludzi, którzy w szeregach Armii Krajowej walczyli o niepodległość Polski nazwano pokoleniem Kolumbów. Określenie to wzięło swoją nazwę od pseudonimu jednego z bohaterów książki Romana Bratnego „Kolumbowie Rocznik 2”0 Stanisława Skiernika pseud. Kolumb. Na postać literackiego Kolumba złożyły się życiorysy dwóch autentycznych postaci. Jedną z nich był Krzysztof Sobieszczański pseud. Kolumb, drugą Stanisław Likiernik pseud. Staszek. Film opowiada o jednym z nich Stanisławie Likierniku. Co dziś robi Kolumb? Jakie były jego wojenne losy, dlaczego uważa że, jak napisał w swoich wspomnieniach, miał diabelne szczęście. Kim byli i jakie były losy jego kolegów? Jaki jest jego stosunek do Powstania Warszawskiego?

TVP2

"Odnaleziony walc" - godz. 17:00
Bohaterowie filmu, 90-letni Andrzej Budzyński i 87-letnia Barbara Żugajewicz, po latach odzyskali miłość. Byli razem w czasie II wojny światowej, później stracili kontakt. Barbara sądziła, że jej ukochany zginął. Andrzej był przekonany, że Basia nie żyje. Po wojnie wyjechał do USA i rozpoczął karierę naukową. Barbara została w rodzinnym domu pod Warszawą. Oboje założyli rodziny, jednak owdowiali. Pewnego dnia Andrzej znalazł w Internecie wywiad, w którym Barbara opowiadała o działalności w konspiracji. Napisał do niej list.

TVP Kultura

"Miasto 44" - godz. 20:00
Warszawa, lato 1944 r. Stefan mieszka z matką i młodszym bratem w kamienicy na warszawskiej Woli. Ojciec, oficer Wojska Polskiego, zginął w kampanii wrześniowej w 1939 r. Mimo obietnicy złożonej matce chłopak wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, ma nadzieję, że po wojnie będą razem. On zakochuje się w subtelnej Biedronce. 1 sierpnia Stefan, Kama, Biedronka, Góral, Rogal i Beksa trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry. Przechodzą krwawy szlak bojowy od Woli po Czerniaków.

TVP Historia

"Warszawa. Zmartwychwstałe miasto" - godz. 20:30
Dan Cruickshank - dziennikarz BBC, historyk sztuki i architektury, prezenter telewizyjny - przez kilka lat mieszkał w Warszawie, gdzie jego ojciec był korespondentem. Jako kilkuletnie dziecko Dan obserwował i rysował staromiejskie kamienice. Pamięta Warszawę piękną, jak na obrazach Canaletta. Po latach dziennikarz wraca, by sprawdzić, jak miasto wygląda współcześnie, odbudowane po ogromnych zniszczeniach wojennych.

Stopklatka TV

"Powstanie warszawskie" - godz. 20:00
Powstanie warszawskie przedstawione z perspektywy dwóch braci - operatorów filmowych i świadków walk oddziałów powstańczych z siłami niemieckimi. Realizatorzy Powstańczych Kronik Filmowych dokumentują codzienne życie w powstańczej stolicy. Przygotowana przez nich kronika ma być wyświetlana w kinie Palladium. Bracia znajdują się w centrum dramatycznych wydarzeń i stają się bezpośrednimi uczestnikami zrywu. Dołączają do jednego z oddziałów powstańczych.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×