Powstanie Warszawskie w TV. Filmy i programy z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [PLAN TRANSMISJI]

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w telewizji będzie można obejrzeć różne filmy i programy dotyczące tego ważnego dla polskiej historii wydarzenia. To nie tylko hołd dla męstwa i heroizmu jego uczestników, lecz także pasjonująca opowieść o roli i znaczeniu powstania dla współczesnych Polaków. Sprawdźcie, co warto obejrzeć!

Multimedia

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. W tym roku obchodzimy 76. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji stacje telewizyjne przygotowały filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, koncerty i audycje wspomnieniowe, transmisje oraz relacje reporterskie. Wszystko to ma przybliżyć widzom 63 dni, w których powstańcy stawiali opór okupantowi. Nie zabraknie filmów, seriali oraz dokumentów, które mają za zadanie przybliżyć współczesnym widzom ogrom tamtej tragedii.

POWSTANIE WARSZAWSKIE W TV - 1. SIERPNIA

Tematem dokumentu są przyczyny i przebieg powstania warszawskiego. Autorzy filmu przedstawiają sytuację polityczną Polski w latach 1939-44, która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Opowiadają o działaniach zbrojnych i życiu codziennym mieszkańców walczącej stolicy. W filmie wykorzystane zostały świadectwa uczestników powstania, zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej, a także niemieckie materiały propagandowe.
"Umrzeć za Warszawę" - TVP2, godz. 16:50

Film dokumentalny - jeszcze jeden głos w dyskusji o Powstaniu Warszawskim. Podejmuje temat pomocy lotniczej, udzielonej powstańcom warszawskim przez lotników brytyjskich sił powietrznych RAF. W filmie wykorzystano materiały z archiwum filmowego TVP S. A. i TAI oraz ujęcia z filmu "Skrawek Polski nad Tamizą". W komentarzach posłużono się opiniami i relacjami bezpośrednich uczestników zdarzeń, opisanych w książkach profesora Janusza Zawodnego: "Uczestnicy i świadkowie Powstania Warszawskiego", "Powstanie Warszawskie w walce i dyplomacji", opublikowanych przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
"Powstańcom Warszawy" - TVP Historia, godz. 17:20

Filmowa adaptacja najlepszej, zdaniem wielu krytyków, powieści Romana Bratnego - "Kolumbowie - rocznik 20", a właściwie jej dwóch pierwszych tomów. Serial Janusza Morgensterna opowiada o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o młodzieży lat wojny, jej codziennym życiu i walce. Głównymi bohaterami są dwudziestoletni chłopcy, wplątani nagle w dramatyczną historię narodu i zmuszeni do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. Z właściwą ich wiekowi fantazją, poświęceniem, ale i ze świadomością ogromu ryzyka i odpowiedzialności, podejmują nierówną walkę z wrogiem. Początkowo jest ona spontaniczna. Z czasem przeradza się jednak w zorganizowaną i dokładnie planowaną działalność dywersyjną.
"Kolumbowie" odcinek 1 - TVP Historia, godz. 18:00

Koncert muzyki Jana A. P. Kaczmarka Spojrzenie Wolności odbył się w ramach obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekt obejmuje widowisko muzyczno - wizualne, które odbyło się 29 lipca 2011 roku w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie emocji, jakie towarzyszyły młodym powstańcom podczas walk w Warszawie w 1944 roku, emocji związanych z tym, o co walczyli, czyli wolnością. Gościnnie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Macieja Sztora wystąpi znakomity pianistajazzowy Leszek Możdżer.
"Spojrzenie wolności - koncert muzyki Jana A. P. Kaczmarka w 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego" - TVP Kultura, godz. 18:40

Aneta Zając pokazała zdjęcie babci, która brała udział w Powstaniu Warszawskim! Jest do niej bardzo podobna!Zobacz więcej

5 sierpnia 1944 roku. Sanitariuszka Basia i żołnierz AK - Staszek przeżywają pierwszą miłość. Młodzi warszawiacy z entuzjazmem budują barykady, by wkrótce stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi szturmowcami z Waffen SS Dirlewanger.
"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" - TVP Kultura, godz. 20:05

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i artyści zaśpiewają powstańcze piosenki. Wśród wykonanych utworów będą między innymi bojowe "Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" i wzruszająca piosenka "Warszawo ma". Z powodu ograniczeń związanych z pandemią choroby COVID-19 koncert odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki - koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego" - TVP1, godz. 20:35

Widowisko artystyczne zrealizowane w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Utwór Franciszka Schuberta "Śmierć i dziewczyna" wykonał Atma Quarter. Sceny aktorskie zostały odegrane przez czterech aktorów. Przedstawiono także wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji Adama Woronowicza. Nagranie odbyło się we wnętrzach kościoła oo. Dominikanów pw. św. Jacka w Warszawie.
"Śmierć i dziewczyna. Stare Miasto '44 In Memoriam" - TVP Kultura, godz. 21:30

Powstanie warszawskie przedstawione z perspektywy dwóch braci - operatorów filmowych i świadków walk oddziałów powstańczych z siłami niemieckimi. Realizatorzy Powstańczych Kronik Filmowych dokumentują codzienne życie w powstańczej stolicy. Przygotowana przez nich kronika ma być wyświetlana w kinie Palladium. Bracia znajdują się w centrum dramatycznych wydarzeń i stają się bezpośrednimi uczestnikami zrywu. Dołączają do jednego z oddziałów powstańczych.
"Powstanie warszawskie" - TVP1, godz. 21:55

"Godzina "W" to zapis jednego, przełomowego dla dziejów stolicy dnia - 1 sierpnia 1944 roku. Niemcy powoli wycofują się z miasta. Całe podziemie czeka na rozkaz rozpoczęcia powstania. Trwają gorączkowe przygotowania do zbrojnego wystąpienia. W jednym z umówionych punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem "Czarnego". Ma zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed akcją dowiadują się, że nie otrzymają wsparcia drugiego plutonu. Wybija godzina "W". Młodzi żołnierze chwytają za broń.
Godzina "W" - TVP Polonia, godz. 22:40

Autorzy starają się opowiedzieć o fenomenie wybuchu zainteresowania powstaniem warszawskim wśród młodych Polaków. W dokumencie głos zabierają artyści, którzy w ostatnich kilku latach stworzyli dojmujące dzieła związane z rokiem 1944. Tłem ich wypowiedzi są wyobrażenia zniszczonej współczesnej Warszawy roku 2009. Grupa młodych trzydziestolatków z Warszawy poddana zostaje minieksperymentowi.
"Fantazmaty powstania warszawskiego" - TVP1, godz. 02:55

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • TP (gość)

    Co to wogóle za pomysł żeby tak marny film puszczać w rocznicę powstania?? Można go nawet odebrać jako zniewagę bo przedstawia przwaznie kulisy propagandy. Miasto 44 już o niebo lepszy!!!

    02.08.2020 14:52

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×