Premiera dokumentu o Elżbiecie Czyżewskiej 22 czerwca w TVP2

22 czerwca o godz. 23:00, kilka dni po przypadającej na 17 czerwca piątej rocznicy śmierci Elżbiety Czyżewskiej, Dwójka zaprezentuje pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek.

Multimedia

W filmie z relacji ludzi jej bliskich poznajemy życie i charakter Elżbiety Czyżewskiej, osoby wieloznacznej, trudnej, niezwykle inteligentnej i ambitnej, ciepłej, hojnej, towarzyskiej, ale i niemożliwej do wytrzymania, czasem kłótliwej i samotnej. Film bardziej niż o jej oszałamiającej karierze aktorskiej w Polsce, opowiada o próbach zaistnienia Czyżewskiej w Ameryce po emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem i próbach powrotu do Polski. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery.

Elżbietę Czyżewską wspominają przyjaciele, znajomi, współpracownicy, między innymi: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese (pisarz), Nancy Weber (pisarka), Hanna Hartowicz (założycielka Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich), aktor Omar Sangare czy Barbara Sass-Zdort. Spotkanie z Czyżewską wspomina także Meryl Streep, która uważała ją za aktorskie zjawisko. Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork – miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę. Do mieszkania Elżbiety pielgrzymowano w dzień i w nocy, zarówno wtedy, gdy należała do establishmentu, jak i potem, kiedy w chorobie nie miała pieniędzy.

"Aktorka" - TVP2, poniedziałek, 22 czerwca, godz. 23:00

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×