Premiera spektaklu "Nad" w Studiu Teatralnym Dwójki

Nagrodzona Srebrnym Remi podczas 48. edycji Worldfest w Houston w Teksasie sztuka w reżyserii i na podstawie tekstu Mariusza Bielińskiego zostanie zaprezentowana w niedzielę, 21 czerwca na antenie TVP2.

Multimedia

Bohater "Nad" (Eryk Lubos) niesłusznie skazany za morderstwo, odsiaduje wieloletni wyrok. Gdy po kilkunastu latach, uniewinniony, wychodzi na wolność, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poszukuje świadka, którego fałszywe zeznania doprowadziły do jego skazania. Prawdę wyjawia mu psycholog więzienna (Anna Terpiłowska), na której bohater dokonuje gwałtu. Poszukiwanym świadkiem okazuje się być ojciec skazanego (Krzysztof Stroiński). Wydał syna ze strachu przed nim, widział go bowiem zakrwawionego na miejscu zbrodni. Syn dokonuje zemsty na ojcu, mordując go. Sam, ponownie osadzony w więzieniu, popełnia samobójstwo. Do końca odmawia widzeń z matką (Sławomira Łozińska), która próbuje nawiązać z nim kontakt z równym poświęceniem i miłością jak wówczas, gdy po raz pierwszy był niewinnie skazany.

Pomimo drastyczności zawartych w fabularnej warstwie sztuki, dzięki poetyckiemu językowi, jakim posłużył się autor, tekst przypomina biblijną przypowieść o kondycji człowieka i naturze Boga. Siłą sztuki jest jej wielowymiarowość, niezwykła poetyckość oraz precyzyjna konstrukcja, pozwalająca utrzymać napięcie od początku do końca.

Sztuka otrzymała nagrodę Srebrnego Remi w kategorii Dramat podczas 48. edycji Worldfest w Houston w Teksasie, a tekst Mariusza Bielińskiego nagrodzono prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w 2009 r.

Spektakl powstał w ramach cyklu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie "TEATROTEKA", współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [sc] "Nad" w Studiu Teatralnym Dwójki, w niedzielę 21 czerwca o godz. 22:55![/sc]

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×