Premiera w HBO: "Królowa ciszy" niedziela 7 grudnia

Bohaterka filmu – Denisa to roztańczona, choć niesłysząca dziewczynka żyjąca w nielegalnym obozowisku Romów we Wrocławiu. Film będzie miał światową premierę 23 listopada podczas festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Multimedia

Denisa jest romską dziewczynką, która mieszka wraz z rodziną w obozowisku na obrzeżach Wrocławia. Nie słyszy, nie nauczyła się też mówić, ale uwielbia tańczyć i oglądać bollywodzkie filmy. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, potrafi ich jednak zaangażować do wspólnych zabaw. Gdy dorośli członkowie romskiej społeczności zmagają się z biedą, wykluczeniem i codzienną niechęcią, Denisa tańczy wśród kur i psów, wciągając do swoich układów choreograficznych inne dzieci. Dzięki wyobraźni i tańcowi żyje w swoim świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrazić emocje, o których nie może opowiedzieć.

Reżyserką dokumentu jest Agnieszka Zwiefka, która obserwuje Denisę i jej otoczenie. Widzi otwartą, radosną i bardzo towarzyską dziewczynkę, która zbudowała swój własny świat, ale jednocześnie żyje w miejscu i społeczności, które silnie determinują jej los. - Od Denisy i innych dzieci dowiedziałam się wiele o radości życia. I myślę, że tego wielu z nas mogłoby się od nich nauczyć – mówi Zwiefka - One zawsze myślą o „tu i teraz”, nie zastanawiają się nad przeszłością i przyszłością, próbując cieszyć się każdą chwilą niezależnie od tego, co życie przynosi, nawet jeśli nie ma zbyt wiele do zaoferowania.

Istotną składową filmu Królowa ciszy jest warstwa muzyczna, która opiera się na trzech głównych stylach muzycznych. Jednym z nich są piosenki amerykańskiego duetu CocoRosie; drugim – muzyka manele w wykonaniu Dani Printul Banatului, czyli mieszanka muzyki cygańskiej, orientalnej i współczesnego popu i ostatnim muzyka skomponowana przez Jessicę de Rooij specjalnie na potrzeby tego obrazu. Premiera filmu: 7 grudnia o godz. 22.15 w HBO.

Powtórki: 10.12.2014 godz. 22:00 HBO2 12.12.2014 godz. 15:35 HBO2 16.12.2014 godz. 15:25 HBO

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×