Premiera w Nat. Geographic Channel: „Strefa 51: tajne archiwa CIA”

CIA przez prawie 60 lat zaprzeczała istnieniu tajnej bazy wojskowej, zwanej Strefą 51. Co się działo na pustynnym terenie, do którego postronne osoby nie mogły się nawet zbliżyć?

Multimedia

Lotnicza baza wojskowa w głębi pustyni, niedaleko Las Vegas powstała w roku 1955. Jednak informacje o jej istnieniu CIA potwierdziło dopiero w 2013 roku. Przez ten czas o bazie wiedzieli tylko nieliczni. Położona nad jeziorem Groom baza otoczona jest zakazaną strefą powietrzną o powierzchni 1140 km2.

To na jej terenie powstały takie projekty jak Oxcart, Grudge czy Sign, tam opracowano plany U2, A12, SR71, HAVE BLUE, F117 Nighthawk i Raptor FA22 – programów lotniczych, które zadecydowały o amerykańskiej dominacji w lotnictwie wojskowym od czasów zimnej wojny aż po Irak i Afganistan. Testowane tu samoloty szpiegowskie ustanawiały nowe rekordy. Latały najwyżej i najszybciej. Podczas zimnej wojny samoloty startujące z ukrytej bazy często były brane za UFO. Rozbudzało to wyobraźnię Amerykanów, którzy już w latach 50. wszędzie szukali potwierdzeń istnienia kosmitów.

Program „Strefa 51: tajne archiwa CIA” przedstawi prawdziwą wersję historii Groom Lake. Zostanie ona opowiedziana słowami naocznych świadków powstawania kolejnych supertajnych projektów. Produkcja wykorzystuje odtajnione dokumenty CIA, bez spekulacji czy pogłosek, jedynie fakty z funkcjonowania obszaru zwanego nieoficjalnie Strefą 51.

Premiera programu „Strefa 51: tajne archiwa CIA” już w niedzielę, 23 listopada, o godz. 22:00 w National Geographic Channel.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×