Przejmujący dokument "Hiroszima oczami świadków" 6 sierpnia w Planete+

70 lat temu płk. Paul Tibbets zrzucił na Hiroszimę bombę atomową Little Boy z pilotowanego przez siebie bombowca o nazwie Enola Gay. Tę rocznicę Planete+, autorski kanał platformy nc+, uczci premierową emisją dokumentu "Hiroszima oczami świadków", przywołującego jedną z największych tragedii XX wieku.

Multimedia

Ranek 6 sierpnia 1945 roku przeszedł do historii jako tragiczna data nie tylko w dziejach Japonii, ale i całej ludzkości. Tego dnia Stany Zjednoczone zrzuciły bombę atomową na Hiroszimę, chcąc w ten sposób zmusić cesarstwo do kapitulacji i wycofania się z udziału w II wojnie światowej. Siła rażenia bomby była ogromna: w wyniku ataku miasto zmieniło się w ruinę, zginęło prawie 100 000 cywili, a setki osób uległo poważnym poparzeniom. Ci, którym udało się przeżyć, cierpieli na chorobę popromienną. Na skażenie radioaktywne narażone zostały także następne pokolenia. Trzy dni później, 9 sierpnia 1945, podobną bombę zrzucono na Nagasaki. Do dzisiaj oba ataki pozostają jedynymi w historii przypadkami, gdy w działaniach zbrojnych użyto broni atomowej.

W okrągłą, 70. rocznicę tragedii, Planete+ pokaże dokument upamiętniający to wydarzenie. Wyprodukowany w 2015 roku brytyjski film "Hiroszima oczami świadków" obfituje w wypowiedzi osób, którym udało się przeżyć atak i które przywołują wstrząsające wydarzenia tamtych dni. Obraz stanowi istotny głos w dyskusji nad niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą energia atomowa.

Producentką wykonawczą jest Dinah Lord – dwukrotna zdobywczyni nagrody BAFTA (za produkcję miniserii dokumentalnych: „All in the Best Possible Taste with Grayson Perry” oraz „Grayson Perry: Who Are You?”), specjalizująca się w produkcji dokumentów z różnorakich dziedzin: nauki, sztuki, historii, oraz wydarzeń bieżących. Do jej portfolio należy m.in. „Murdoch” – dwuczęściowy film przybliżający postać australijskiego potentata medialnego, Ruperta Murdocha. "Hiroszima oczami świadków". Premiera w rocznicę ataku nuklearnego – czwartek, 6 sierpnia o godz. 22:00 w Planete+.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×