"Przypadek". Kazimiera Nogajówna nie żyje. Miała 89 lat. Aktorka była matką dziennikarki Ewy Wanat

Przykre wiadomości z aktorskiego świata. Nie żyje Kazimiera Nogajówna. Ceniona aktorka miała 89 lat. Artystka była matką znanej dziennikarki, Ewy Wanat.

Multimedia

Kazimiera Nogajówna nie żyje. Jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek teatralnych miała 89 lat. Przez większość swojej kariery była związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Dzisiaj koledzy pożegnali ją następującym wpisem:

Dotarła dziś do nas smutna wiadomość - zmarła Kazimiera Nogajówna, aktorka Teatru Nowego w latach 1983-2003. Kazimiera „Kaja” Nogajówna debiutowała w 7 października 1953 roku w spektaklu TOR PRZESZKÓD w reżyserii Stanisława Cegielskiego w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Występowała na scenach teatrów w Kaliszu, Częstochowie, Kielcach, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i przede wszystkim w Poznaniu, gdzie grała w latach 1960-1974 (Teatry Dramatyczne oraz Teatr Polski), a następnie w latach 1983-2003 (Teatr Nowy).

Nie żyje Maria Kuszyńska. Wybitna aktorka zmarła w wieku 92 latZobacz więcej

O śmierci Kazimiery Nogajówny jako pierwszy poinformował ksiądz Andrzej Luter, który napisał w mediach społecznościowych:

Zmarła KAZIMIERA NOGAJÓWNA, świetna aktorka, przez większość swojego życia artystycznego związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Żyła 89 lat. Laureatka wielu nagród za kreacje sceniczne. W filmie występowało rzadko. Ale jej rola w legendarnych, dla mnie pokoleniowych, "Aktorach prowincjonalnych" Agnieszki Holland zapada w pamięć. Zagrała aktorkę Hankę. Poniżej wspomina pracę przy tym filmie. Można zagrać niewiele na ekranach i być zapamiętanym.....

Wpis skomentowała sama Agnieszka Holland, która tak wspomina aktorkę:

Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuje, ze się z nią już później nie spotkałam… moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie jak nowocześnie Ona tam grała…

Nie żyje Clu Gulager. Hollywoodzki gwiazdor zmarł w wieku 93 latZobacz więcej

Fani kina właśnie dzięki Agnieszka Holland poznali Kazimierę Nogajównę. Aktorka stworzyła u cenionej reżyserki zapadającą w pamięć kreację Hanki w "Aktorach prowincjonalnych". Później zagrała jeszcze małą rolę w "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego, a także pracowała z Feliksem Falkiem przy filmie "Był jazz".

Kazimiera Nogajówna zmarła 7 sierpnia 2022 roku. Prywatnie aktorka była matką znanej i cenionej dziennikarki, Ewy Wanat.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×