"Purpurowe rzeki II: Aniołowie apokalipsy". Rytualne zabójstwa w klasztorze [RECENZJA]

Para policjantów tropi członków tajnego bractwa Aniołów Apokalipsy podejrzewanych o popełnianie rytualnych zabójstw na tle religijnym.

Multimedia

NASZA OCENA: 6/10

W klasztorze Lorraine, w murze budowli, zostają znalezione zamurowane zwłoki człowieka, który najprawdopodobniej został zabity w rytualny sposób. Na miejsce zbadać sprawę przyjeżdża doświadczony komisarz Pierre Niemans. Kilka dni później kapitan Reda jest świadkiem dwukrotnej próby zabójstwa tajemniczego mężczyzny łudząco podobnego do Jezusa. Okazuje się, że obie sprawy się łączą, więc niezbyt dobrana policyjna para zaczyna pracować razem i wkrótce trafia na trop tajnego stowarzyszenia Aniołowie Apokalipsy. Przestępstwa popełniane są na tle religijnym, do zespołu dołączy więc jeszcze religioznawca, piękna Marie.

Sequel „Purpurowych rzek” Mathieu Kassovitza, przeboju, w którym zagrali Jean Reno (w drugiej części powtarza swą rolę Pierre’a Niemansa) i Vincent Cassel (niestety, zabrakło tego charyzmatycznego aktora w „dwójce”…). Kassovitza zastąpił na reżyserskim stołku Olivier Dahan (który 3 lata później będzie święcił triumfy filmem „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”), scenariusz napisał sam Luc Besson. Nowy reżyser starał się jak mógł, aby kontynuacja przypominała i klimatem, i treścią pierwszą część, co w pewnej mierze mu się udało – tylko czy realizować wierną kopię jest szczytem artystycznych marzeń…? „Aniołowie Apokalipsy” są odpowiednio mroczni, nie stronią od brutalności, podobnie jak oryginał cieszą oko plastycznością kadrów (zapadają w pamięć zwłaszcza sceny rozprawy w podziemiach, strzelanina w lesie, czy pieszy pościg za mnichem). I w pierwszej części filmu, mniej więcej przez 30-40 minut, trzymają w napięciu jak najlepsze dzieła Hitchcocka. Z tym że u mistrza suspensu napięcie potem rośnie, a u Dahana spada… Finał zaś jest równie widowiskowy, co mało logiczny… To, w porównaniu z wieloma thrillerami z wątkiem kryminalnym, nie jest zły film, dobrze się go ogląda, problem w tym, że jest słabszą wersją dzieła Kassovitza i nie wnosi do gatunku nic nowego.

Beata Cielecka

"Purpurowe rzeki II: Aniołowie apokalipsy" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×