"Quo vadis, Afganistan?". Cykl filmów dokumentalnych i reportaży o Afganistanie na VOD Arte.TV. Co warto obejrzeć?

Darmowy serwis VOD ARTE.tv zaprasza na niezwykle aktualny cykl dokumentalny o Afganistanie. Twórcy filmowi towarzyszą Afgańczykom w desperackiej ucieczce z kraju, a tym, którzy zostają - w ich obecnym, codziennym życiu. W swych filmach przedstawiają palące problemy tego kraju i jego mieszkańców, znajdujących się obecnie pod władzą Talibów. Jak wygląda teraz życie w Kabulu i na prowincji? Sprawdźcie!

Multimedia

Po dojściu Talibów do władzy, Afganistan zmienia się w islamski emirat, a ludzie boją się o swoje życie i przyszłość dzieci. Jak wygląda teraz życie w Kabulu i na prowincji? Twórcy filmowi towarzyszą Afgańczykom w desperackiej ucieczce z kraju, a tym, którzy zostają - w ich obecnym, codziennym życiu. Filmy dokumentalne i reportaże w cyklu „Quo vadis, Afganistan?” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv.

ARTE.tv zaprasza na arcy aktualny cykl dokumentalny o Afganistanie. Twórcy filmowi przedstawiają palące problemy tego kraju i jego mieszkańców, znajdujących się obecnie pod władzą Talibów. Następuje brutalizacja życia, są łamane prawa człowieka, a ludzie tracą wolność, pracę i poczucie bezpieczeństwa. Talibowie zakazali już słuchania muzyki innej niż nieislamska, kobiety ubrali w burki i zamknęli je w domach. Zachodni reżyserzy towarzyszą Afgańczykom w przemianie ich kraju i wyjaśniają, w jaki sposób do tego doszło.

Opera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na 100-lecie Festiwalu Salzburskiego! Gdzie oglądać on-line?Zobacz więcej

WYBRANE FILMY W CYKLU „QUO VADIS, AFGANISTAN?”:

TALIBOWIE OPANOWUJĄ KABUL, Niemcy, 2021
20 lat po wejściu do Afganistanu wspólnota międzynarodowa porzuciła ten kraj. Talibowie natychmiast zaczęli opanowywać prowincję za prowincją. Wejście radykalnych islamistów do Kabulu 15 sierpnia wywołało paniczną ucieczkę tłumów na lotnisko. Jednak większość nie jest w stanie wydostać się z kraju. Ekipa reporterska towarzyszy dwóm mężczyznom i kobiecie podczas natarcia talibów. Obecnie nad Kabulem krążą amerykańskie śmigłowce. Ale Zachód ewakuuje swoich obywateli i obywatelki o wiele za późno i zbyt chaotycznie. Przemarsz Talibów aż do pałacu prezydenckiego w Kabulu zaskoczył wszystkich. Świat obiegają dramatyczne obrazy – zdesperowane osoby z Afganistanu czepiają się startujących samolotów, by uciekać z kraju. Jaka przyszłość czeka ludność Afganistanu, a zwłaszcza kobiety?

AFGANISTAN : WPŁYWY TALIBÓW ROSNĄ, Francja, 2021
Jaki jest rachunek interwencji amerykańskiej w Afganistanie? Twórcy tego reportażu przekonali się na własne oczy. Na afgańskiej pustyni spotkali się z Talibami, których wpływy w kraju rosną. Przeprowadzają zamachy, zwłaszcza w pobliżu dużych miast. Ekipie pozwolono sfilmować zajmowaną przez talibów wieś, by udowodnić, ze są nie tylko bojówkami, ale prawdziwą alternatywą dla obecnego rządu. „Kręćcie sobie ten swój reportaż, ale jeśli do wioski wjadą siły rządowe, zaatakujemy ich bez względu na was” – usłyszeli.

Europejskie filmy do obejrzenia za darmo. Gdzie? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

AFGAŃCZYCY, OFIARY POKOJU, Francja, 2020
Talibowie odbili większość Afganistanu i zmuszają Amerykanów do podpisania traktatu pokojowego, przygotowując się jednocześnie do ponownego przejęcia władzy. Negocjując z Talibami wycofanie wojsk po 19 latach konfliktu, Stany Zjednoczone poświęciły bezpieczeństwo bezbronnej ludności afgańskiej. Dokument pokazuje, jak afgańskie społeczeństwo obywatelskie przygotowuje się do powrotu talibów. Czy Zachód zdradził swoje wartości - zwłaszcza jeśli chodzi o walkę o prawa człowieka?

AFGANISTAN: KŁOPOTLIWY KRAJ, Francja, 2019
Witajcie w Afganistanie. Oto wspaniała panorama Hindukuszu, pasma leżącego w Himalajach i zajmującego duży obszar kraju. "Wypadkowa" geografia jest kluczem do zrozumienia zróżnicowania etnicznego i plemiennego oraz ogromnej potrzeby niepodległości. Afganistan zbyt dobrze poznał smak wojny. Był obiektem rywalizacji o wpływy między Anglią i Rosją w XIX w., centrum zimnej wojny i sowieckiej inwazji oraz wojny z terroryzmem po 11 listopada 2001 r. i interwencji USA. Nie można zapomnieć o trudnych relacjach z sąsiednim Pakistanem, kluczowej roli w niszczeniu talibów. Dziś wszystko to wieńczy obecność Państwa Islamskiego. "Na rewersie mapy" dziś reportaż z Afganistanu, kraju o historii równie pełnej wypadków co jego geografia.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×