"Ranczo" na Netflixie, ale aktorzy nie otrzymają tantiem. Jak zareagowała TVP?

Wszystkie sezony kultowego serialu "Ranczo", w sumie 130 odcinków trafi na Netflix. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Okazało się, że ani aktorzy, ani pozostali twórcy serialu, nie otrzymają tantiem z tytułu pojawienia się serialu na platformie streamingowej. Skąd taka decyzja?

Multimedia

"Ranczo" - spór o tantiemy

"Ranczo", kultowy serial TVP, zadebiutuje na Netflixie już 16 grudnia. Jak informuje portal Wirtualnemedia, aktorzy ani pozostali członkowie ekipy tworzącej serial, wbrew swoim oczekiwaniom, nie otrzymają gratyfikacji z tego tytułu. Pierwszą osobą, która publicznie zabrała głos w tej sprawie był Jerzy Niemczuk, jeden ze scenarzystów "Rancza". W swoim wpisie na Facebooku wyraził nadzieję na otrzymanie tantiemów, co spotkało się z komentarzami, dotyczącymi tego, że Netflix co do zasady ich nie płaci.

Odtwórca roli serialowego Tadeusza Hadziuka, Bogdan Kalus w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził: "Nie rozumiem, kto podjął decyzję o emisji ‘Rancza’ na Netflixie bez płacenia nam tantiem". Część obsady zwracała również w mediach uwagę na to, że nie otrzymali żadnych wcześniejszych informacji dotyczących wykorzystania ich praw autorskich przez platformę.

Odpowiedź TVP

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach komentarze dotyczące tej sytuacji, biuro prasowe TVP opublikowało komunikat: "Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali m.in. z tytułu nadań w stacjach telewizyjnych. Ustawa ta nie przewiduje odprowadzania dodatkowych tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na VoD".

Kontynuacja "Rancza" powstanie mimo śmierci Pawła Królikowskiego? Wojciech Adamczyk ma gotowy scenariusz!Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×