"Retroreanimacje: pojazdy bojowe" odcinek 3. Kultowy motocykl z 1938 roku czeka na konesera

Mechanicy z programu "Retroreanimacja" odnowią historyczny motocykl z II wojny światowej. Trzeci odcinek programu w środę, 25 listopada na Discovery Channel.

Multimedia

Tej jesieni Artur i Kuba – utalentowani mechanicy z łódzkiego warsztatu Custom Factory – powrócili na Discovery Channel w nowej serii programu „RetroReanimacja”. Chłopaki tym razem nie zajęli się jednak renowacją samochodowych klasyków. W ich ręce trafiły pojazdy uczestniczące w działaniach militarnych z okresu II wojny światowej! W dwóch pierwszych odcinkach dokonali remontu legendy z czasów Powstania Warszawskiego – samochodu pancernego „Kubuś” oraz sowieckiego pojazdu GAZ 67 Czapajew. Obie maszyny wzięły czynny udział w walkach o wyzwolenie Polski spod okupacji.

W trzeciej, ostatniej części serii w ich ręce trafi popularny motocykl DKW NZ-250, który po renowacji zostanie wystawiony na aukcję. Czy będzie to interes życia chłopaków? Jak się okazuje, Kuba w ciemno wydał 19 tysięcy na sprzęt, który… nie działa. Przed mechanikami nie lada wyzwanie by postawić jednoślad na nogi i z zyskiem sprzedać na aukcji. Dochód z licytacji zasili konto Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, pomagającej weteranom II wojny światowej. Premiera trzeciego odcinka serii „RetroReanimacja: Pojazdy Bojowe” już 25 listopada o godz. 21.40 na Discovery Channel.

Motocykl DKW NZ-250 to jeden z najlepszych i najpowszechniej występujących motocykli pierwszej połowy XX wieku. Była to konstrukcja niedroga w utrzymaniu i łatwa w obsłudze, ale niezwykle, jak na tamte czasy nowoczesna. Z powodu przedłużającej się wojny, znaczna liczba motocykli DKW NZ-250, pierwotnie przeznaczonych dla cywili, została zarekwirowana przez Wehrmacht i następnie wykorzystana na froncie. Wiele egzemplarzy tego motocykla zostało zdobytych przez żołnierzy Armii Krajowej, których następnie użyto w walce z okupantem. W trzecim odcinku programu „RetroReanimacja: Pojazdy bojowe” w ręce Artura i Kuby wpadł cywilny DKW NZ-250, który następnie – tak samo, jak 70 lat wcześniej – mechanicy transformowali w wersję militarną. Wyremontowany pojazd został wyposażony we wszystkie oryginalne części i jest w pełni sprawny. Tak odrestaurowany motocykl trafi na aukcję, z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc polskim weteranom II wojny światowej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×