"Rinke za kratami" od 9 września w telewizji Polsat

Podczas konferencji dotyczącej jesiennej ramówki Telewizji Polsat, wśród nowości zaprezentowany został projekt Rinke Rooyensa „Rinke za kratami”. Nowy serial dokumentalny oraz książka odkrywają życie codzienne w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, niedaleko Zielonej Góry. „Rinke za kratami” to możliwość poznania prawdy o świecie, o którym krążą czasami mity i domysły.

Multimedia

Projekt „Rinke za kratami” to serial dokumentalny i książka stworzone podczas ponad 4-tygodniowego pobytu Rinke Rooyensa w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Producent i reżyser największych telewizyjnych hitów rozrywkowych („Taniec z gwiazdami”, „Voice of Poland”, „Świat się kręci”, „Jak oni śpiewają”, „Kocham Cię, Polsko!”, „Top Model”) przez ponad miesiąc śledził z kamerą pracę funkcjonariuszy oraz towarzyszył osadzonym, którzy podzielili się z nim swoimi historiami, rozterkami, emocjami.

Celem tego przedsięwzięcia było zaprezentowanie realiów polskiego więzienia – miejsca, które rządzi się własnymi prawami, na temat którego wiedza większości z nas jest znikoma. Chciałem przyjrzeć się zależnościom, jakie łączą poszczególne grupy, spojrzeć na ten zamknięty system z socjologicznej perspektywy. Nie szukam sensacji. Zależało mi na szczerych rozmowach. Stworzyłem ten projekt, aby inni też mieli okazję przyjrzeć się temu jak wygląda i funkcjonuje to "państwo w państwie" – powiedział Rinke Rooyens, twórca projektu.

Projekt „Rinke za kratami” wprowadza odbiorcę w nieznany, czasami mroczny, a momentami pełen wzruszeń świat polskich zakładów karnych. Widzowie i czytelnicy dowiedzą się jakie prawa przysługują więźniom i jakie mają obowiązki. Zarówno serial, jak i książka, opisują charakterystyczne więzienne przestrzenie: typowe cele, korytarze, oddziały…

Pracownicy zakładu karnego opowiedzą też o tym, jak zgodnie z przepisami prawa poszczególne oddziały są zorganizowane i czym się od siebie różnią. „Rinke za kratami” pokaże prawdziwe życie codzienne na oddziałach – panującą dyscyplinę, przedmioty, których więźniowie mogą używać. Dowiemy się także jaką odzież noszą osadzeni i jakie posiłki spożywają. Jak wyglądają różnice w odbywaniu kary i funkcjonowaniu w środowisku więziennym mężczyzn, kobiet, samotnych matek czy kobiet spodziewających się dziecka. CZYTAJ TAKŻE: "RINKE ZA KRATAMI" - NOWY PROGRAM DOKUMENTALNY POLSATU GWIAZDY NA JESIENNEJ RAMÓWCE POLSATU [ZDJĘCIA]

Celem programu jest wywołanie dyskusji na temat problemów polskiego systemu penitencjarnego. Nie uciekamy od tematów przeludnienia, rosnącej liczby recydywistów, skuteczności resocjalizacji czy terapii psychologicznej. Wierzę, że poruszanie tego problemu może przynieść zmianę na lepsze – dodał Rinke Rooyens.

10-odcinkowy serial dokumentalny “Rinke za kratami” będzie emitowany od 9 września o godzinie 22.10 w Telewizji POLSAT. Tego dnia odbędzie się także premiera książki Rinke Rooyensa o tym samym tytule, napisanej w formie dziennika rejestrującego na gorąco emocje i wrażenia z pobytu w więzieniu. Książka zostanie wydana przez Wydawnictwo Zwierciadło.

Komentarze

Skomentuj
  • Piotrek (gość)

    Ciekawy pomysł, może być fajne

    05.09.2015 17:47

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×