Roman Polański i jego najlepsze filmy [GALERIA]

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Jak podobają wam się filmy Romana Polańskiego?
Jak podobają wam się filmy Romana Polańskiego? media-press.tv
Roman Polański 18 sierpnia 2016 r. świętował swoje 84. urodziny. Wybitny reżyser, który już swoje pierwsze kroki stawiał z najlepszymi w branży filmowej. Choć jego droga do sukcesu nie zawsze była usłana różami, dzieła, które stworzył, docenili krytycy na całym świecie. Zobaczcie najlepsze filmy Romana Polańskiego i dowiedzcie się o nim więcej!

OD AKTORA DO REŻYSERA

Roman Polański urodził się 18 sierpnia 1933 r. w Paryżu. W 1936 r. jego ojciec, Mojżesz Liebling, postanowił wraz z żoną Bulą, pasierbicą i trzyletnim wówczas Romanem, przeprowadzić się Polski. Podczas II wojny światowej cała rodzina znalazła się w krakowskim getcie, mieszkając z czterema, a czasem nawet pięcioma rodzinami w jednym mieszkaniu. Niedługo po tym, w komorze gazowej w Auschwitz, zginęli jego najlepszy przyjaciel i matka. Podczas wojny Polański po raz pierwszy zetkną się z kinem. Według niego niemieckie filmy były straszne, ale równocześnie w szarym świecie były jak bajka. Kiedy udało mu się wrócić do Krakowa, w wieku trzynastu lat dostał swoją pierwszą pracę. Brał udział w nagraniach do audycji "Wesoła gromadka”. Rok później, autorka audycji, Maria Biliżanka, została szefową teatralnej Sceny Młodego Widza, a Polański wystąpił w przedstawieniu "Syn pułku". Tam też, w 1953 roku, wybitny reżyser Antoni Bohdziewicz zobaczył Polańskiego i zaproponował mu rolę w filmie "Trzy opowieści". Niedługo potem dostał również telefon z informacją, że Andrzej Wajda chce zaangażować go do swego debiutu „Pokolenie”. Ta rola zmieniła jego życie. Zagrał Mundka, chłopaka współpracującego z antyhitlerowskim ruchem oporu, a swoją grą przyćmiewał nawet Tadeusza Łomnickiego. W 1954 roku, za namową Bohdziewicza, Polański złożył dokumenty do łódzkiej Filmówki. Zadebiutował filmem "Nóż w wodzie" (1961), za który zalała go fala krytyki ówczesnej władzy PRL. Ta sytuacja stała się dla niego bodźcem do opuszczenia kraju i jednocześnie wprowadziła go do międzynarodowego świata filmu.

NAGRODY

Roman Polański może się poszczycić wieloma nominacji i nagrodami za swoje filmy. Reżyser zdobył Oscara za film "Pianista" w 2003 r. Otrzymał również trzy nominacje za filmy "Tess", "Chinatown" i "Dziecko Rosemary". Za "Chinatown" zdobył Złoty Glob w 1975 r. Może pochwalić się także wygraną nagrody BAFTA za filmy "Pianista" (2003) oraz "Chinatown" (1975). W 1962 r. zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za film "Nóż w wodzie". "Rzeź" natomiast zdobyła Złote Lwiątko w 2011 r. Polański otrzymał również m. in. nagrody w Cannes za film "Pianista" w 2002 r. oraz Złotego Niedźwiedzia za film "Matnia" w 1966 r.

CIEKAWOSTKI

Po sukcesie filmu „Nóż w wodzie” dostał propozycję nakręcenia jego remake'u z Elizabeth Taylor, Richarden Burtonem i Warrenem Beatty, ale… odrzucił ją! Stwierdził, że skoro nakręcił dobry film, nie widzi powodu, dla którego miałby kręcić go po raz drugi.

Reżyser odmówił również Stevenowi Spielbergowi nakręcenia „Listów Schindlera”. Swoją odmowę uzasadnił zbyt osobistą tematyką dzieła. Jak to już było powiedziane, do 8 roku życia mieszkał w getcie krakowskim, a jego matka zmarła później w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

W 2005 roku został odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Natomiast w roku 2010 nagrał piosenkę pt. "Qui êtes-vous?" razem z żoną, Emmanuelle Seigner.

CZYTAJ TAKŻE:
"RZEŹ". PORANIENI SŁOWAMI RODZICE WEDŁUG ROMANA POLAŃSKIEGO [RECENZJA]
ROMAN POLAŃSKI NA FESTIWALU PKO OFF CAMERA [WIDEO]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn