„Rzeź Woli. Akt Oskarżenia”. Dokument zbrodnie popełnione przez Niemców w sierpniu 1944 [WIDEO]

Jedynka pokaże premierowy film dokumentalny „Rzeź Woli. Akt Oskarżenia” przedstawiający zbrodnie popełnione przez Niemców w sierpniu 1944 r. w warszawskiej dzielnicy Wola.

Multimedia

"Rzeź woli. Akt oskarżenia" - TVP1, środa, 2 sierpnia 2017, godz. 22:55

„Rzeź Woli. Akt Oskarżenia” w reżyserii Rafała Geremka to film dokumentalny przedstawiający największą masakrę ludności cywilnej dokonaną przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przez 3 dni zamordowano ponad 40 tysięcy mieszkańców jednej z dzielnic Warszawy. W filmie zobaczymy najbardziej wstrząsające relacje. Poznamy również powojenną historię Heinza Reinefartha, który był sprawcą tej i wielu innych zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie został on burmistrzem miasteczka Westerland i posłem, nigdy nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnie. W 2014 r. mieszkańcy tego miasteczka postanowili ufundować tablicę pamiątkową poświęconą Powstaniu Warszawskiemu i mówiącą o zbrodniach popełnionych przez Reinefartha. Zawisła ona na budynku ratusza a napis brzmi „Zawstydzeni pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie”.

Relacje świadków uzupełniane są wypowiedziami Piotra Gursztyna - historyka i autora książki „Rzeź Woli” oraz Phillipa Martwego - autora książki „Sprawa Reinefartha”. Film ilustruje grafika komputerowa i animacje, które w zamyśle autorów mają przybliżyć nam grozę tych tragicznych wydarzeń.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • mazowszanin (gość)

    ... nigdy więcej wojny !!!!! ....

    09.05.2019 01:41

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×