"Sagrada Familia". Jakie tajemnice kryje jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Europie? [ZDJĘCIA]

To jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Europie. Jej budowa trwa już 136 lat, a to wciąż nie koniec. "Sagrada Familia" odkryje swoje tajemnice w grudniu na kanale National Geographic.

Multimedia

"Sagrada Familia" – premiera w sobotę, 8 grudnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic! - sprawdź program tv

To jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Europie. Podczas trwających ponad wiek prac, dokonał się niezwykły postęp technologiczny. Zapoczątkowana w XIX wieku budowa finalizowana jest z wykorzystaniem najnowszych technologii, specjalistycznych programów komputerowych, a trójwymiarowe wizualizacje pozwalają zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy.

Drugi sezon serialu o Czerwonej Planecie w listopadzie na National Geographic! [ZWIASTUN, DATA PREMIERY]Zobacz więcej

Prace nad tą niezwykłą konstrukcją rozpoczęły się w 1882 roku. Choć od tamtej pory minęło już 136 lat, wciąż gotowa jest dopiero w dwóch trzecich. Budowa nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Najnowszy plan zakłada, że prace zakończą się w setną rocznicę śmierci Antonio Gaudiego, czyli w 2026 roku. Kiedy budowa zostanie zakończona, Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem sakralnym na całym świecie.

Pierwszym architektem Bazyliki Świętej Rodziny był Francisco de Paula Villar, od którego 31-letni wówczas Gaudi przejął projekt. Znacznie zmienił jego rozmiary, zaprojektował nową formę, która dotąd nie była stosowana. Gaudi poświęcił temu projektowi 43 lata pracy, a przez ostatnie 12 lat swojego życia pracował tylko nad nim, porzucając wszystkie inne architektoniczne zadania, których się wcześniej podejmował. Przed śmiercią udało się mu ukończyć tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad.

Sir David Attenborough w ekscytującej opowieści o świecie zwierząt! [ZDJĘCIA+ZWIASTUN]Zobacz więcej

W dokumencie „Sagrada Familia” poznamy nie tylko szczegóły projektu architektonicznego, ale również ludzi, którzy pracują przy jej budowie. Będziemy towarzyszyć między innymi operatorom dźwigów, którzy codziennie zasiadają w swoich kabinach 140 metrów nad ziemią, by sprawnie przenosić ogromne kamienne fragmenty konstrukcji i łączyć je ze sobą w niezwykłe dzieło, będące zwieńczeniem ponad stu lat prac konstruktorów, architektów i rzemieślników.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×