"Ściśle tajne: historia WikiLeaks" w CANAL+ 6 października

„Ściśle tajne" przedstawia dość dokładną historię powstania WikiLeaks oraz karierę samego Assange'a. Dokument będzie można obejrzeć w CANAL+ już w poniedziałek, 6 października.

Multimedia

WikiLeaks to strona założona w 2006 roku przez Juliana Assange'a, na której opublikowano tysiące dokumentów politycznych i wojskowych, głównie związanych z wojnami w Afganistanie oraz Iraku. WikiLeaks i Assange stali się symbolami walki o prawdę, wolność słowa i świat, w którym rządy nie oszukują obywateli. Assange jest przez wielu stawiany u boku Steve'a Jobsa i Marka Zuckerberga jako jeden z proroków nowej epoki. Z drugiej strony uważa się go za zdrajcę i terrorystę, którego działalność naraża życie wielu osób, przede wszystkim żołnierzy. Kariera i upadek Assangea zbiegają się z historią Bradleya Manninga, amerykańskiego żołnierza, który pobrał setki tysięcy tajnych dokumentów z serwisów wojskowych i dyplomatycznych USA.

„Ściśle tajne" przedstawia dość dokładną historię powstania WikiLeaks oraz karierę samego Assange'a. Podejmuje również temat Bradleya Manninga. Gibney nie ustrzegł się jednak nieścisłości, których szczegółową listę opublikowali twórcy strony. Twierdzą oni, że tytuł „We Steal Secrets” jest „nieetyczny i tendencyjny”, a sam film „składa się z zarzutów prokuratury, które są fałszywe". Dokument zawiera dużo ciekawych informacji na temat WikiLeaks, ale przede wszystkim jest portretem współczesnego świata opanowanego przez informację, która zdewaluowała się jak niektóre waluty. Informacja służy dziś często ściśle określonym celom, czasem nieetycznym. Dzięki kontrolowanym wyciekom do mediów, starannie zaplanowanym skandalom czy zwykłym rzucanym publicznie oskarżeniom, można w jednej chwili zniszczyć człowieka czy instytucję lub przynajmniej nadszarpnąć jego wiarygodność. Dotarcie do prawdy staje się praktycznie niemożliwe, a do tego poprzez natłok informacji, trudno śledzić kolejne wątki do końca.

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 6 października 2014, 23:25

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×