"Sekrety dawnych budowniczych". Fundamenty nowoczesnego budownictwa. Jakie opowieści może nam przekazać starożytna inżynieria?

Starożytne cywilizacje stworzyły podwaliny pod architektoniczne cuda współczesnego świata. W 10-odcinkowej serii „Sekrety dawnych budowniczych”, emitowanej na kanale Polsat Viasat History, pokazane zostaną budowle i wynalazki, które nie tylko zapierały dech w piersiach w swoich czasach, ale także stały się inspiracją dla dzisiejszych inżynierów. W poniższym artykule opowiadamy o cudach, które dziś mogą wydawać się zupełnie zwyczajne, mimo że ich korzenie sięgają tysięcy lat.

Multimedia

"Sekrety dawnych budowniczych" - kiedy emisja? Sprawdźcie program TV!

Koło i drogi są nierozłączne od tysięcy lat
W Słowenii niedaleko Lublany, znaleziono ślady najstarszego koła. Datowanie izotopem węgla wykazało, że znalezisko ma około pięciu tysięcy lat, przy czym koło wyrzeźbiono z jesionu, a jego osie z dębu. Dzięki wynalezieniu koła podróżowanie i transport przy użyciu wozów i furmanek mogły stać się o wiele łatwiejsze i bardziej ekonomiczne, jednak do pokonywania odległości potrzebne były również drogi. W budowaniu ich przodowali starożytni Rzymianie – przez wieki zbudowali i utrzymywali prawie 80 tysięcy kilometrów dróg, które połączyły Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną. Rzymska sieć połączeń przetrwała upadek ich imperium, a wzdłuż niej po dziś dzień wiodą najważniejsze współczesne szlaki handlowe.

Pięć faktów o Annie Boleyn, których nie znałeś!Zobacz więcej

Nie można zbudować domu bez ścian
Mury zapewniają bezpieczeństwo, tworzą prywatną przestrzeń, chronią przed zimnem, wiatrami i wrogami. Pierwszy mur obronny powstał mniej więcej w tym samym czasie, co sama ludzka cywilizacja. Pierwsze miasta zbudowane 12 tysięcy lat temu były otoczone murami. Pod względem wielkości Rzymianie również przodowali i w tym aspekcie: 120-kilometrowy mur Hadriana wzniesiony w Brytanii oddzielał tereny należące do Rzymu od barbarzyńców. Ale był jeszcze jeden mur, który przyćmił budowle tworzone w Europie. Wielki Mur Chiński. Powstał ponad dwa tysiące lat temu. Wzniesiony w kilku regionach z pomocą milionów robotników, prowadził przez pustynie, rzeki i góry, a jego rzeczywista długość jest wciąż przedmiotem dyskusji ekspertów, ponieważ do dziś odnajdywane są kolejne elementy Muru. Niektóre elementy zbudowane w latach przed naszą erą były wykonane z ubitej ziemi, z kolei części wzniesione podczas dynastii Ming były już murowane, a jako zaprawy do spajania cegieł używano mieszaniny gliny, wapna i kleistego ryżu. Te fragmenty stoją do dziś jako świadectwo talentu dawnych inżynierów.

Wielowiekowe sekrety wielkich miast! Czego możemy dowiedzieć się z produkcji Polsat Viasat History?Zobacz więcej

Kto rządzi wodami, ten rządzi światem
Przeciętny człowiek może przeżyć zaledwie trzy dni bez wody pitnej, a współczesne duże miasta każdego dnia zużywają niewiarygodne ilości wody. Sam Nowy Jork zużywa prawie cztery miliardy litrów. Nie powinno nikogo dziwić, że ponad dwa miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody. Tysiące lat temu najtrudniejszym wyzwaniem był transport wody pitnej, a nie samo jej znalezienie. Pierwszy miejski system wodociągowy zbudowali starożytni Grecy w VII wieku p.n.e., ale prawdziwymi mistrzami w dziedzinie wodociągów byli Rzymianie, którzy w ciągu 500 lat zbudowali 11 różnych akweduktów zdolnych do przenoszenia wody nawet do 100 kilometrów od źródła. Jeden z nich, Aqua Virgo, zbudowany w 19 roku p.n.e., działa do dziś i dostarcza wodę do słynnej Fontanny di Trevi w Rzymie.

Program „Sekrety dawnych budowniczych” odkrywa tajemnice epoki kamienia łupanego, przygląda się z bliska takim budowlom jak Tadż Mahal i piramidy oraz prezentuje największe na ziemi okręty. Porównuje unikalne konstrukcje z przedmiotami, które dziś są nam niezbędne i zwraca uwagę, że dawne cuda inżynierii są dziś częścią naszego codziennego życia. Emisja kolejnych odcinków od poniedziałku do piątku o 21:00 na kanale Polsat Viasat History.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×