Serial "Tajemnica Twierdzy Szyfrów" od 14 marca na History

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Tajemnica Twierdzy Szyfrów" (fot. materiały prasowe)
"Tajemnica Twierdzy Szyfrów" (fot. materiały prasowe)
"Tajemnica Twierdzy Szyfrów" to 13-odcinkowy serial sensacyjny oparty na powieści Bogusława Wołoszańskiego. Od 14 marca będzie go można oglądać na kanale History.

"Tajemnica Twierdzy Szyfrów" jest opowieścią o owianej tajemnicą maszynie, polskim szpiegu w niemieckim mundurze oraz o walce amerykańskiego i radzieckiego wywiadu. Dramatyczne wydarzenia rozgrywają się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle.

To opowieść o tajnych służbach, wojnie i miłości. Jest rok 1945,ostatnie miesiące II wojny światowej. Agenci wywiadu USA i ZSRR desperacko poszukują tajnej hitlerowskiej maszyny do rozszyfrowywania sowieckich depesz. Od tego może zależeć wynik wojny, jak i późniejsze losy świata. Główny bohater, Johann Jorg, to kryptolog, który obsługuje urządzenie ukryte w tajnym ośrodku w zamku Czocha i jest polskim agentem. Wspiera go radiotelegrafistka Natalia, Niemka, której ojca zamordowało gestapo i dlatego zdecydowała się działać przeciwko nazistom. Dziewczyna skrycie podkochuje się w Jorgu, tego zaś wydaje się bardziej interesować Anna Maria, bratanica właściciela zamku. Nagle Natalia zostaje aresztowana i zmuszona do współpracy z hitlerowcami.

W rolach głównych występują m.in. Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Cezary Żak, Danuta Stenka i Karolina Gruszka.

Ciekawostki o serialu:
- W serialu grało 50 aktorów i ok. 400 statystów – to duża liczba w porównaniu z innymi polskimi produkcjami.
- Do zdjęć wykorzystano 42 pojazdy historyczne (23 samochody wojskowe, 4 pojazdy opancerzone, 7 samochodów osobowych, 6 motocykli, 1 autobus, 1 wóz straży pożarnej) oraz unikatową broń z czasów II wojny światowej
- W serialu wzięło udział 8 grup rekonstrukcyjnych: Pomerania 1945, Normandia 44, Festung Breslau, Aufklärungs-Abteilung 7 (AA7), Arnhem 44, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych (TGRH), Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Pilica”, Czeska Grupa Rekonstrukcyjna
- Zdjęcia miały miejsce w plenerach Dolnego Śląska (Książ, Szczawno-Zdrój, Osówka, Walim, Włodarz, Lubomierz); zamkach: Książ, Czocha, Pszczyna i Bolków; w podziemiach kompleksu „Riese” w Osówce i Książu oraz w Warszawie i okolicach
- Serial zrealizowano w ciągu 105 dni zdjęciowych. Dzień nagrań zaczynał się o godz. 8.00 w szatniach i garderobach, a kończył często o 3-4 w nocy.

To wielkie historyczne widowisko i kino wojenne o akcji trzymającej w napięciu również na antenie kanału History. Emisja w soboty od 14 marca o godz. 23:00.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn