"Śladami biblijnych artefaktów". Arka Przymierza i Arka Noego w nowym serialu dokumentalnym. Gdzie oglądać?

Twórcy programu "Śladami biblijnych artefaktów" zestawiają Arkę Przymierza i Arkę Noego - dwa obiekty należące do najbardziej pożądanych starotestamentowych artefaktów. Dwie zupełnie różne arki i jedno palące pytanie: Czy one istniały naprawdę ?

Multimedia

"Śladami biblijnych artefaktów" odcinek 1. w poniedziałek, 1.10.2018 o godz. 14:00 w National Geographic - sprawdź program tv

Arka Przymierza i Arka Noego to fenomeny rozpalające wyobraźnię uczonych i poszukiwaczy. Fascynują one badaczy, archeologów, historyków, ludzi związanych z Kościołem jak i osoby świeckie, którzy nie dysponują żadnymi archeologicznymi świadectwami uprawdopodobniającymi tezę, że mogły istnieć naprawdę. Arka Przymierza, niewielka skrzynia obita złotą blachą była czczona jako tron samego Boga. Zaginęła prawdopodobnie 2500 lat temu. Ale czy na zawsze?

Według Biblii Arka miała niewypowiedzianą, nieziemską moc. Nieszczęśnik, który chciałby jej dotknąć, zginąłby na miejscu. Za to dzięki jej obecności Izraelici stali się niepokonani, krocząc od zwycięstwa do zwycięstwa. Pierwszy spektakularny triumf odnieśli, zdobywając Jerycho i burząc jego legendarne mury. Później zajmowali kolejno miasta: Aj, Gibeon, Makkedę, Libnę, Lachisz, Eglon, Hebron, Debir i Chasor. Nic ani nikt nie zdołał powstrzymać ich marszu. Po raz ostatni Biblia wzmiankuje o Arce Przymierza przed najazdem armii króla babilońskiego Nabuchodonozora II na Jerozolimę w 587–586 r. p.n.e.

Oblężenie stolicy królestwa Judy trwało 18 miesięcy. Najeźdźcy zdobyli miasto i zrównali je z ziemią, burząc świątynię i wynosząc z niej „cenne przedmioty”. Arka Noego to mityczna pływająca drewniana konstrukcja, która zgodnie z przekazami zbudowana została na polecenie Jahwe przez Noego, by mógł on ocalić własną osobę, swoją rodzinę (w sumie 8 osób) i przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt przed Potopem. Najbardziej znany opis arki znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju (6,14 – 8,19) . Autorzy dokumentu zestawiają te dwa artefakty.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Ania (gość)

    Bardzo ciekawy opis .Na pewno obejrzę.

    28.09.2018 11:25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×