Słownik polsko@polski - recenzja internautki Agnieszki

"Słownik polsko@polski" to program poświęcony kulturze języka polskiego.

"Słownik polsko@polski" to program poświęcony kulturze języka polskiego, w którym profesor Miodek przy użyciu Skype’a odpowiada na pytania zadawane przez telewidzów z całego świata: dzieci polskiego pochodzenia z Norwegii, emerytów z Nowego Jorku czy urzędników z Koluszek. "Słownik" to godny następca zdjętej po 20 latach emisji "Ojczyzny polszczyzny".

W 2007 r. telewizja publiczna uznała, że formuła, w której rozmowny lingwista odbiera kolejne telefony od widzów, zaczyna trącić myszką i nużyć dłużyznami, jednak w 2009 r. profesor Miodek powrócił (choć tylko na antenę TVP Polonii) w wielkim stylu! Oprócz rozmów z telewidzami w programie znajdziemy "przeglądu tygodnia", który przytacza najczęstsze błędy językowe na przykładach żywego języka - z telewizji, prasy, internetu. Ta właśnie humorystyczna forma sprawia to, że nawet zupełnie nie przykładający na co dzień wagi do poprawności językowej widz przysiądzie na chwilę, by z zaciekawieniem posłuchać, bo jak tu nie uśmiechnąć się, gdy słyszymy, że wypowiedziane prze z Ministra Zdrowia słowa, że coś zdarzyło się w roku "dwutysięcznym dziesiątym" profesor Miodek kwituje: "Ciekawe, czy przyszłoby mu do głowy ponad dekadę wcześniej mówić o roku "tysięcznym dzięwięćsetnym dziewięćdziesiątym?" Innym zaś razem słyszymy jak pewna posłanka, z wykształcenia polonista, w jednej wypowiedzi "cofa się wstecz" (jakby można było można również cofnąć się do przodu) i "kontynuuje dalej" (jakby można było kontynuować stojąc w miejscu). Z sondy ulicznej możemy dowiedzieć się, co tak naprawdę znaczą często nadużywane przez nas wyrazy lub związki frazeologiczne jak np. "nonszlanadzki" czy "widzimisię".

Profesor Miodek rzeczowo i bardzo skrupulatnie tłumaczy pochodzenia jak i znaczenie tych wyrażeń. Ośmielę się powiedzieć, że "Słownik polsko@polski" to najciekawszy na dziś (nie daj Boże "na dzień dzisiejszy") program edukacyjny. Może dzięki temu programowi Polacy przestaną wreszcie "wyłanczac" a zaczną "wyłączać"!

Agnieszka Szymaszek

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×