"Ślub od pierwszego wejrzenia". Koncepcja programu to działanie "na granicy"? Prawnicze spojrzenie na nurtującą fanów kwestię

Program "Ślub od pierwszego wejrzenia" niemalże od samego początku emisji budzi kontrowersje. Fanów niezmiennie nurtuje, czy owe przysięgi małżeńskie są prawdziwe. O tym jednak świadczą choćby doniesienia o nie zawsze przyjemnych rozwodach, na które decydują się pary, którym nie wyszło. Jak na całą sprawę patrzą osoby będące czynnymi prawnikami? To spojrzenie zaskakuje!

Multimedia

Kontrowersje wokół programu "Ślub od pierwszego wejrzenia"

Program TVN "Ślub od pierwszego wejrzenia" doczekał się w Polsce już siedmiu edycji. Niemalże od samego początku emisji w Polsce, wokół formatu nie brak różnych kontrowersji. Ich źródłem są nie tylko uczestnicy, ale także cała koncepcja, czyli związek małżeński zawierany przez dwoje ludzi, którzy widzą się po raz pierwszy w momencie zawierania przysięgi małżeńskiej.

Prawnik o kwestiach formalnych w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia"

Widzów niemalże od samego początku emisji tego programu nurtowało, czy owe przysięgi są prawdziwe i czy taka forma ich zawierania jest w ogóle możliwa. O ich prawdziwości świadczyć może choćby fakt, że pary, którym nie wyszło, nie mają oporów w mówieniu o rozwodach. Zwykle to dość lakoniczne wypowiedzi, niemniej jednak świadczącego o tym, że małżeństwo faktycznie miało podstawę prawną.

W bikini, na motocyklu, na lotnisku. Tak polscy celebryci spędzają majówkę!Zobacz więcej

Nurtujące widzów zagadnienie postanowił "wziąć na warsztat" jeden z prawników. Radca prawny Marcin Świerżewski zdecydował się odnieść do kwestii formalnych. Wyjaśnia on, co trzeba zrobić, aby zawrzeć w Polsce małżeństwo i czy prawo nie jest łamane podczas realizacji programu.

Art. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o tym, że małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem ❗️miesiąca❗️ od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Jednakże kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy

Marek wyznał miłość Natalii! Mariola już przekreśliła Huberta? "To bardzo ciężki człowiek"Zobacz więcej

Czy uczestnicy programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" znają swoje personalia przed ślubem?

Cała koncepcja programu opiera się na tym, że nieznajomi biorą ślub. Jak więc ma się to do tego, że muszą złożyć oni odpowiednie dokumenty i oświadczenia? Radca prawny wskazuje, jakie w jego opinii produkcja miała "drogi" działania. Wyjaśnia on, że istnieje pare opcji: "kwestia ślubu w programie była ustawiona (wyreżyserowana)", "program nie był kręcony chronologicznie", "uczestnicy programu znali personalia swojej drugiej połowy miesiąc przed owym ślubem i na ich podstawie składali osobno zapewnienie o braku przeciwwskazań (a przez to mogli przeszukać Internet, by dowiedzieć się czegoś na temat tejże osoby)" lub "para młoda składała oświadczenia w ograniczonym zakresie (lub były one składane przez ich pełnomocników)".

Szczere wyznanie aktora o depresji i niebezpiecznych stereotypach. "Miałem ochotę zniknąć"Zobacz więcej

Radca prawny odniósł się również do nurtującego fanów pytania, czyli czy w programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" jest łamane prawo? Odnosi się to do wspomnianych przesłanek, na podstawie których urzędnik może odmówić przyjęcia oświadczeń. Wypowiedź prawnika można zinterpretować jako potwierdzenie działania na granicy. Wskazuje on jednak, że "nie istnieje zapis, który twierdziłby, że brak wcześniejszej znajomości stanowi przesłankę do niemożności zawarcia małżeństwa, a urzędnik stanu cywilnego może odmówić udzielenia ślubu". Jeżeli "uczestnicy mieli świadomość tego, co oświadczają, i weszły w związek dobrowolnie", to jako dorośli, świadomi swoich czynów ludzie mogą zawrzeć związek małżeński.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×