"Slumdog. Milioner z ulicy". Porywające kino, przemawiające językiem obrazów i emocji [RECENZJA]

Jamal Malik bierze udział w hinduskiej edycji teleturnieju "Milionerzy". Na dzień przed finałem zostaje zatrzymany przez policję Prowadzący program. Prem Kumar, wątpi bowiem w uczciwość chłopaka.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Dramat Danny’ego Boyle’a - "Slumdog. Milioner z ulicy" zdobył osiem Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię. Oscary koronują listę przyznanych filmowi 99 (!) trofeów z całego świata. Nie zabrakło na niej polskiej Złotej Żaby, którą na festiwalu operatorów Camerimage 2008 w Łodzi otrzymał Anthony Dod Mantle za niesamowite zdjęcia, zresztą też nagrodzone Oscarem.

Bombaj, rok 2006. 18-letni Jamal Malik (bardzo naturalny Dev Patel) jest brutalnie przesłuchiwany przez policję, która podejrzewa, że odpowiadając gładko na wszystkie pytania w programie "Milionerzy", najzwyczajniej w świecie oszukuje. Co ciekawe, to ostrzejszy z dwóch śledczych sugeruje łagodniejszemu, że Jamal, choć pochodzi ze slumsów i jest sierotą, być może naprawdę posiada wiedzę, która pozwala mu zgarniać fortunę.

Od tego momentu opowieść rozdziela się na dwa wątki równoległe. W pierwszym Jamal odpowiada w studiu telewizyjnym na pytania z "Milionerów". W drugim - rozpamiętuje w rozmowie ze spokojniejszym z policjantów swoją życiową drogę, która przywiodła go do tego programu. Poznajemy ją w retrospekcjach obrazujących dzieciństwo, dorastanie i pierwszą miłość Jamala, stopniowo - w miarę uświadamiania sobie przez niego, że Latika (śliczna Freida Pinto) jest najważniejszą osobą w jego życiu - urastającą do rangi węzłowego motywu filmu. Te retrospekcje, z burzliwymi kolejami losu Jamala wtopionymi w pełną kontrastów egzotykę Indii, to czysty żywioł kina na pograniczu realizmu magicznego. Wielkiego, porywającego kina, które przemawia językiem obrazów i emocji bohaterów.

Andrzej Bukowiecki

"Slumdog. Milioner z ulicy" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • roman (gość)

    Nikt właściwie w ocenach filmu nie mówi o prawdziwym przesłaniu tego filmu. Dla bohatera nie ważna jest wygrana dużych pieniędzy, a najważniejsze - odszukanie ukochanej dziewczyny, ale jakoś nikt tego nie zauważył.

    04.05.2020 21:25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×