"Sonda 2" odcinek 1. i 2. Voyager i fascynująca bionika [WIDEO+ZDJĘCIA]

Już w poniedziałek, 14 marca TVP2 wyemituje pierwsze dwa premierowe odcinki "Sondy2". Program jest kontynuacją kultowej serii telewizyjnej z lat 70. Gospodarzem dwójkowego cyklu będzie dr Tomasz Rożek. W pierwszych odcinkach on i jego goście prześledzą losy słynnych sond Voyager wystrzelonych w kosmos prawie 40 lat temu oraz zajmą się fascynującą dziedziną, jaką jest bionika.

Multimedia

"SONDA 2" ODCINEK 1. I 2. W PONIEDZIAŁEK, 14.03.2016 OD GODZ. 21:50 W TVP2!

Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Dr Tomasz Rożek skomentuje ze współczesnej perspektywy, a także – wraz ze swoimi gośćmi – spróbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakich kierunkach rozwinie się w ciągu najbliższych dziesięcioleci dzisiejsza nauka i technologia. Będzie to swoisty „list w butelce” do przyszłych pokoleń, a być może także twórców… "Sondy 3".

Pierwszy odcinek oryginalnej "Sondy", został wyemitowany 08 września 1977 roku. Rozpoczął się informacją nt. wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną bliźniaczych sond Voyager. Trzy dni przed emisją programu z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała sonda Voyager 1 (Voyager 2 wystrzelono 20 sierpnia 1977 roku). Obydwie sondy są dzisiaj najdalej od Ziemi poruszającymi się wytworami ludzkich rąk. Obydwie działają i dalej przesyłają informacje. Voyager 1 znajduje się ponad 100 jednostek astronomicznych od Ziemi, czyli 100 razy dalej niż Ziemia od Słońca i prawie 3 razy dalej niż Pluton od Słońca. Sygnał z Voyager 1 by dotrzeć na Ziemię potrzebuje aż 14 godzin.

CZYTAJ TAKŻE:

WIOSENNA RAMÓWKA TVP2 2016! SERIALE, ROZRYWKA I NOWE PROGRAMY WIOSNĄ W DWÓJCE! [ZDJĘCIA]
TOMASZ ROŻEK POPROWADZI PROGRAM "SONDA 2" W DWÓJCE

Czego dowiedzieliśmy się dzięki misjom dwóch Voyagerów ? Co aktualnie wiemy o kosmosie, a co wciąż pozostaje dla nas tajemnicą ? Jak dzisiaj badamy kosmos ? Kiedy polecimy na inne planety ? Na to pytanie odpowiedzi poszuka dr Tomasz Rożek i jego goście.

Kolejnym tematem premierowej "Sondy2" będzie fascynująca… bionika. Choć ludzie naturę podglądali od zawsze, nowoczesna technologia bez kopiowania tego, co naturalne, jest bezradna. Drapacze chmur, superszybkie pociągi, samoloty odrzutowe i okręty podwodne ale także kosmiczne materiały czy implanty wszczepiane do ciała człowieka nie mogłyby powstać, gdyby ich twórcy nie czerpali pełnymi garściami z pomysłów przyrody.

"Sonda 2" aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata.

Kim jest prowadzący "Sondy 2", dr Tomasz Rożek?

"Sondę 2" poprowadzi dr Tomasz Rożek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych. Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest szefem działu „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Regularnie publikuje w magazynie „Focus”. Pisze nie tylko dla periodyków. Jego pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. Rok później ukazała się jego „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). Z kolei w 2014 r. wydał „Kosmos” (WAB), będący pierwszą częścią naukowej trylogii. Prowadzi pop-naukowego bloga „Nauka. To lubię”. Kieruje stowarzyszeniem „Śląska Kawiarnia Naukowa”. Sam o sobie mówi, że spora część jego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciał zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechał zwiedzać Wiedeń, a poznał żonę. Chciał robić doktorat i na niemal 4 lata trafił do największego centrum naukowego w Europie. Wraz z żoną planował powiększyć rodzinę – urodziły się bliźniaki. Wrócił z emigracji, by zostać naukowcem. Tymczasem został dziennikarzem. Niezwykła charyzma i ciekawość świata nie pozwalają mu ustać w miejscu. Teraz w tę niezwykłą podróż dr Tomasz Rożek zabierze widzów Dwójki.

Komentarze

Skomentuj
 • Marcin (gość)

  Sonda 2 jest niestety na beznadziejnie niskim poziomie. Ten program jest jedynie dla dzieci i to małych. Wielka szkoda, że jest również strasznie nudny i ogólnikowy. Od wielu lat człowiek czekał na jakikolwiek program popularnonaukowy, nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych i znowu nic - nadal trzeba apelować. To już ten program Brzózki, zwykłego redaktora, nie naukowca, jest na wyższym poziomie. Od naukowca wymaga się nieporównanie więcej. Tyle lat apelów, o jakikolwiek program popularnonaukowy na poziomie wyższym niż wiedza kilkunastoletniego dziecka i znowu ogromny zawód. Do emerytury chyba będę musiał czekać na coś interesującego w telewizji. Prócz wiadomości na TVN24, filmów i programów na BBC oraz Planete+ w całej polskojęzycznej telewizji nie ma absolutnie nic interesującego. Do TVP: Mówiłem weźcie Rafalskiego z Torunia i zróbcie w końcu coś także dla dorosłych! Przecież w Polsce nie mieszkają same kilkunastoletnie dzieci i kobiety. Do jasnej cho...ry!!!

  16.04.2016 10:19
 • Marrcinn (gość)

  Grubo ponad 10 lat apelów o jakikolwiek program popularnonaukowy ( z prawdziwego zdarzenia, a nie jakiś "Jak to działa" prowadzone przez amatora, dla dzieci) w telewizji naziemnej i na reszcie się doczekałem... Prowadzący jest jak najbardziej w porządku, ale bezwzględnie powinien dostać partnera i to najlepiej również fizyka lub astronoma, nie żadnego redaktorzynę, tylko prawdziwego naukowca z tytułem naukowym. Ja widziałbym w roli partnera świetnego popularyzatora astronomii i fizyki, toruńskiego astronoma Jerzego Rafalskiego. Bardzo sympatyczny gość. Jak by Rafalski był współprowadzącym i program byłby bardziej zbliżony do oryginału i na wyższym poziomie (nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych), to byłby to nieprawdopodobnie fascynujący program. Pierwszy od bardzo wielu lat, który warto by było nagrywać. No i muzyka musi być lepsza, najlepiej Jean-Michel Jarre'a, a także tematyka, powinna być przede wszystkim o fizyce, astronomii, kosmologii i oczywiście o najnowszej technice wojskowej, typu okręty podwodne myśliwce, lotniskowce, taktyka, a nie jakaś, nikogo nie interesująca, medycyna czy zdrowie, bo tego jest już w telewizji aż nadto i w jest to tak interesujące, jak zeszłoroczny śnieg, którego nie było.

  09.04.2016 13:09
 • zycze szczescia (gość)

  21.50 ? Cudownie znowu nieludzka pora nadawania. :-/

  15.03.2016 19:02
 • Krisss (gość)

  Obejrzałem i jestem zawiedziony. Sonda miała wyjątkową konwencję przedstawiania tematu z dwóch skrajnych punktów widzenia. Zmuszało to widza do myślenia, a ten program to wykład w stylu Astronarium, DeFacto i Jak to działa. Fajne programy, ale po co je klonować jeżeli jest dużo lepszy wzorzec? Tytuł tego programu zdecydowanie na wyrost.

  15.03.2016 11:57
 • beata (gość)

  Super program

  14.03.2016 22:12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×