Spotkanie z "Brudnym Harrym znad Sekwany" w alekino+

1 i 2 czerwca widzowie ale kino+ odkryją, że współczesne francuskie thrillery przełamały amerykański monopol na mocne kino akcji.

Multimedia

W ramach weekendu "Brudny Harry znad Sekwany" stacja pokaże filmy "36" i "Wydział 13" przekonując, że Francja również ma ostrych i nieprzejednanych stróżów prawa.

Akcja obu thrillerów toczy się w Paryżu, który nie jest romantycznym Miastem Świateł z turystycznych pocztówek. Autorzy "36" i "Wydziału 13" pokazują mroczne oblicze metropolii - to Paryż początku XXI wieku, niebezpieczny, nękany przez plagę przestępczości. Miasto jest polem walki między bezwzględnymi gangami i nieprzebierającą w środkach policją. W tej niepokojącej scenerii działają detektywi: znerwicowani, skorzy do używania przemocy, czasem nadużywający władzy. Bohaterowie obu filmów zwalczają zło, ale sami balansują na jego krawędzi.

"Wydział 13" i "36" łączy nie tylko paryska sceneria. W obu filmach główną rolę gra ikona kina francuskiego, Gerard Depardieu - aktor, który potrafi dać godną, galijską odpowiedź na "Brudnego Harry'ego". Drugą postacią ważną dla tych obrazów jest Olivier Marchal. Zanim zajął się kinem, ten wszechstronny filmowiec, aktor, scenarzysta i reżyser, przez długie lata służył w paryskiej policji. Marchal był również konsultantem twórców filmów i seriali kryminalnych, aż wreszcie sam zaczął realizować policyjne thrillery. Jednym z nich jest "36", film, który krytycy okrzyknęli francuską odpowiedzią na "Gorączkę" Michaela Manna. W samej Francji ten znakomity, nominowany do 8 Cezarów thriller obejrzały 2 miliony widzów. Marchal napisał do niego scenariusz, wyreżyserował i zagrał jedną z drugoplanowych postaci. W "Wydziale 13" były policjant gra u boku wielkiego Depardieu już główną rolę. Marchal jest także współautorem scenariusza "Wydziału 13", będącego adaptacją książki innego byłego funkcjonariusza, Hughesa Pagana.

"Brudny Harry znad Sekwany":

36 (36 Quai des Orfèvres 36) piątek, 1 czerwca, godz. 20:10 Francja, 2004, reż. Olivier Marchal, wyk. Gérard Depardieu, Daniel Auteuil, André Dussollier, Roschdy Zem, Valeria Golino, 111’

Wydział 13 (Diamant 13) sobota, 2 czerwca, godz. 20:10 Francja / Belgia / Luksemburg, 2009, reż. Gilles Béhat, wyk. Gérard Depardieu, Olivier Marchal, Asia Argento, Anne Coesens, Aïssa Maïga, 98’

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×