Sputnik nad Polską 2017. "Arytmia" wygrywa festiwal filmów rosyjskich. Co warto było obejrzeć? [ZDJĘCIA]

Jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Jakub Czekaj oraz Julia Kijowska przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Sputnika dla filmu „Arytmia” Borisa Chlebnikowa „za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie”.

Multimedia

II Nagroda powędrowała do filmu „Zakładnicy” w reżyserii Reza Gigineiszwili „za spełniony obraz młodych ludzi, którzy stają się zakładnikami własnych marzeń, za co płacą najwyższą cenę”.

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Fabularnych przyznano obrazowi Karena Gieworkiana „Cała nasza nadzieja” „za dojrzałą próbę rozliczenia się z trudną rosyjską rzeczywistością. W świecie pełnym nadziei i rozczarowań przedstawienie prawego i odważnego bohatera.”

W programie filmów fabularnych podczas festiwalu Sputnik nad Polską 2017 mogliśmy obejrzeć doskonałe komedie, będące jednocześnie ironicznym spojrzeniem na współczesną Rosję.

"Bolszoj". Prawdziwy hit festiwalu Sputnik nad Polską 2017 Zobacz więcej

"JAK WITIA CZESNOK WIÓZŁ LIOCHĘ SZTYRA DO DOMU OPIEKI" to film, który wygrywa już samym tytułem. Słodko-gorzka opowieść o przemijaniu, wzięciu odpowiedzialności za błędy przeszłości i dojrzewaniu do ojcostwa. Z tego materiału można było zrobić płaczliwy dramat, natomiast debiutujący w pełnym metrażu Aleksandr Chant wybrał formę komediową, co było strzałem w dziesiątkę. Czarna komedia, to jest to.

Ciekawe jest tło; zachlana Rosja, ale jakże kolorowa i rozśpiewana, gdzie ludzie cieszą się z małych szczęść, jak np. kredytu w banku. Zjawisko doskonale znane także w Polsce... I te wnętrza! Kasetony na suficie, jakieś boazerie, no nie sposób nie czuć się swojsko, jak to się ogląda! I każdy z bohaterów coś ma na sumieniu, jeden zdradza, drugi napieprzał kobietę i notorycznie zostawiał kolejne rodziny, ale nie sposób ich nie lubić, bo widzimy jak zaczynają rozumieć swoje łajdactwo. Bardzo dobry debiut. I rosyjski rap w tle, doskonale pasujący do klimatu produkcji!

Najnowszy film Andrieja Zwiagincewa w programie festiwalu Sputnik nad Polską 2017 [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

"DZIEWCZYNA Z KOSĄ", czyli w Rosji w Sylwestra wszystko może się zdarzyć. Ktoś kupuje spóźniony prezent dla dzieciaka, ktoś szuka groszku do sałatki, a ktoś inny chce po prostu stracić dziewictwo. A że wszyscy mieszkają w jednym bloku, to beka musi być obecna.

Szalona komedia pomyłek z nieporadną panią śmiercią w tle; kino łatwe, proste, przyjemne i bardzo politycznie niepoprawne (oj, oj, jak z selfie przed samobójem można żartować, hehe). Kawał bardzo zabawnego kina, a że uwielbiam filmy, których akcja dzieje się w noc sylwestrową, to się jaram. Dobry debiut i mam nadzieję, że doczekam się kontynuacji.

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×