Startuje 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

W programie 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który startuje dzisiaj we Wrocławiu, znalazło się ponad 200 filmów pełnometrażowych i 150 krótkich metraży z blisko 50 krajów świata.

Multimedia

Zobacz wideo:

Festiwal otworzą trzy filmy: laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes „Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylana, „Sils Maria” Oliviera Assayasa z Juliette Binoche i Kristen Stewart w rolach głównych oraz „Dzikie historie” Damiána Szifróna, współprodukowany przez Pedro Almodóvara.

W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane filmy, które jeszcze nie miały swojej premiery w Polsce, wśród nich tytuły pokazywane na najważniejszych festiwalach światowych, w Cannes i Berlinie. Podczas tegorocznej edycji będzie można zobaczyć m.in. realizowany przez dekadę portret dorastającego chłopca zatytułowany „Boyhood” w reżyserii Richarda Linklatera, „Sobowtór” Richarda Ayoade’a na motywach noweli Fiodora Dostojewskiego, z Mią Wasikowską i Jessem Eisenbergiem w rolach głównych czy „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa.

Większość nowych filmów, które prezentujemy na festiwalu, to tytuły, które w Polsce będą pokazywane po raz pierwszy, polskie premiery. Mamy wśród nich zestawu aż 20 tytułów, które miały swoje premiery na festiwalu w Cannes kilka tygodni temu. To się zdarza po raz pierwszy w historii naszego festiwalu. Ponadto pięć polskich filmów będzie miało swoje światowe premiery właśnie u nas. Kino polskie jest coraz bardziej różnorodne, dlatego że w 13-letniej historii naszego festiwalu zdarzyło się, że w konkursie międzynarodowym były tylko 3 filmy polskie, a tym razem mamy 3 właśnie jednego roku – mówi Roman Gutek, dyrektor festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

W konkursie międzynarodowym znalazły się trzy polskie produkcje: „Huba” Wilhelma Sasnala i Anki Sasnal, „Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka oraz „Wołanie” Marcina Dudziaka.

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Ken Russell, kontrowersyjny brytyjski reżyser, autor kultowych „Diabłów”. Goście festiwalu będą mieli okazję przypomnieć sobie zarówno najgłośniejsze filmy twórcy, jak i zupełnie nieznane projekty dokumentalne, zrealizowane przez Russella na początku kariery dla BBC. Ponadto warto zwrócić uwagę na liczne sekcje pozakonkursowe, na przykład poświęcone kinu greckiemu, twórczości zmarłych niedawno reżyserów czy fenomenowi kasety VHS.

Jest coraz więcej filmów z nowymi horyzontami, tych trudniejszych, przeznaczonych dla bardziej wyrafinowanych widzów. Do Wrocławia przyjedzie w tym roku około 500 gości z zagranicy. Głównie są to twórcy filmów pokazywanych na naszym festiwalu, reżyserzy. Mamy dwa wydarzenia branżowe. Jednym z nich są „Polskie Dni”, na których pokazujemy producentom z zagranicy, agentom sprzedaży filmów, dystrybutorom i selekcjonerom z różnych festiwali ukończone oraz znajdujące się w fazie produkcji filmy polskie. Przyjadą ludzie z Cannes, Berlina, Wenecji – wylicza Roman Gutek.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty potrwa do 3 sierpnia.

Źródło: Agencja informacyjna Newseria Lifestyle

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×