"Straż sąsiedzka". Czterech luzaków i Obcy [RECENZJA]

Czwórka niezbyt poważnie podchodzących do życia przyjaciół formuje oddział straży obywatelskiej, lecz zamiast złodziei na ich drodze staną… Obcy!

Multimedia

NASZA OCENA: 6/10

Glenview w Ohio, głęboka amerykańska prowincja. Evan pracuje jako menadżer w supermarkecie, ale marzy mu się zostanie bohaterem. Ten typowy społecznik, człowiek-dusza, po zagadkowej śmierci stróża nocnego formuje z przyjaciół, nieudaczników i luzaków marzących tylko, by wyrwać się z rodzinnego kieratu lub zwyczajnie zabawić, straż obywatelską patrolującą osiedle. Nowa formacja jest raczej pośmiewiskiem niż dumą mieszkańców, ale… sytuacja się zmieni, kiedy Evan i spółka znajdą tajemniczy obiekt, a wkrótce potem odkryją, że Obcy przygotowują inwazję na naszą planetę.

„Straż sąsiedzka” pozornie jest satyrą na amerykańską prowincję, na amerykański styl życia, karierę od pucybuta do milionera (tu od nieudacznika do bohatera), ale tak naprawdę po starciu zielonych glutów nieziemskiego pochodzenia i czerwonych krwawych plam – bo choć to komedia to nikt się nie oszczędza i posoka różnych barw leje się obficie – otrzymujemy obraz o jakże klasycznym przesłaniu: z USA i obywatelami kraju spod znaku Gwiaździstego Sztandaru lepiej nie zaczynać. Tytułowa straż może i nie jest zbyt lotna (to łagodne określenie…), może lubuje się w prymitywnych żartach, pije piwo i chodzi w głupawych mundurach, ale za swój kraj gotowa jest oddać życie. Przed niczym się nie cofnie, nikt im nie podskoczy. To komedia połączona z science fiction, odrobiną gore i buddy movie, czyli „kina kumpelskiego”; początkowo film miał być czymś w rodzaju familijnych „Pogromców duchów”, ale lata mijały, zmieniali się reżyserzy, koncepcje i skończyło się niegrzecznymi żarcikami i litrami krwi. Trudno powiedzieć czy wyszło to dziełu z Benem Stillerem i Vince’em Vaughnem na dobre, ciężko bowiem precyzyjnie określić, dla kogo konkretnie jest przeznaczone, ale są momenty, gdy uśmiech sam pojawia się na twarzy, a akcja niewątpliwie toczy się z szybkością serii z karabinu maszynowego. Gatunkowe pomieszanie z poplątaniem, nie zawsze poprawne polityczne, nierówne, ale gwarantujące przyzwoitą rozrywkę.

Beata Cielecka

"Straż sąsiedzka" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×