"Strażnicy rekinów" od 1 kwietnia na HISTORY

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Strażnicy rekinów" (fot. materialy prasowe)
"Strażnicy rekinów" (fot. materialy prasowe)
W „Strażnikach rekinów” na HISTORY światowej klasy poławiacze i oceanografowie ryzykują zdrowie i życie, badając śmiertelnie niebezpieczne zwierzęta. Gra idzie o wysoką stawkę – przetrwanie jednego z największych drapieżników na świecie – żarłacza białego.

Program opisuje innowacyjne badania nad rekinami, prowadzone przez doświadczonego rybaka i wybitnego oceanografa, Chrisa Fishera i jego ludzi. Załoga musi wytropić śmiertelnie niebezpieczne, a mimo to zagrożone wyginięciem zwierzęta, skierować je na platformę swojej czterdziestometrowej łodzi i na rozkołysanym pokładzie ręcznie oznaczyć każde z nich.

Ich cel to oznakowanie 50 rekinów w 40 dni – misja prawie niewykonalna, która postawi załogę w obliczu najniebezpieczniejszych wyzwań otwartego morza. Żarłacze białe należą do najgroźniejszych drapieżników na świecie, ale także do najbardziej fascynujących i niezwykłych stworzeń. Potrafią wykryć pojedynczą kroplę krwi w 100 litrach wody, a niewielkie jej ilości w wodzie wyczuwają z odległości nawet 5 kilometrów.

Mają największe opuszki węchowe spośród wszystkich znanych gatunków rekinów, co pozwala im rozpoznawać po zapachu nie tylko krwawiące ofiary, ale także rozkładające się zwłoki oraz kolonie fok i lwów morskich. Dorosłe osobniki osiągają około 4,5 metra długości i wagę ponad dwóch ton. Za największego żarłacza białego w historii uchodzi osobnik złowiony w 1945 roku nieopodal Cojimar na Kubie. Miał 6,4 metrów długości i ważył około 3300 kilogramów.

Ekspedycja „Strażników rekinów” odbywa się w Republice Południowej Afryki, w domu żarłacza białego. Fischer i jego załoga to jedyna ekipa, która oznacza i bada rekiny tą metodą. Kiedy uda im się odnaleźć zwierzę, kierują je na wodną platformę przyczepioną do statku, następnie ryzykując życiem i utratą kończyn skaczą do wody i unoszą platformę, by można było je oznaczyć.

W ten sposób są w stanie przyczepić nadajnik, który dostarczać będzie informacji o zwierzęciu przez długie lata. Dzięki nim możliwe będzie przeprowadzenie wielu badań, w tym również tych dotyczących udoskonalenia antybiotyków stosowanych w razie ugryzienia człowieka, ograniczając tym samym ryzyko infekcji.

Wyprawy stawiają Fischera i jego załogę w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa – z jednej strony muszą unikać zagrożenia atakiem rekina, z drugiej muszą działać szybko, by nie zrobić mu krzywdy.

Premierowe odcinki serialu „Strażnicy rekinów” od 1 kwietnia o 23.00 na HISTORY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn