Subwoofer samochodowy — działanie, rodzaje i montaż

Artykuł sponsorowany
Subwoofer samochodowy to specjalny głośnik do odtwarzania niskich tonów w częstotliwości 20-120 Hz. Mówiąc prościej: dzięki nim możemy usłyszeć bas. Aby efektywnie poprawić jakość muzyki w swoim aucie, przed zakupem koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami o subwooferach — jak działa subwoofer, dostępne rodzaje oraz instrukcje montażu.

Subwoofer — zasada działania

Może się nieznacznie różnić ze względu na dany rodzaj. Sygnał ze wzmacniacza jest przesyłany do cewki, która znajduje się w pobliżu magnesu i jest połączona ze stożkiem. Cewka ta jest owinięta cienkim drutem miedzianym. Cewka napędza stożek pod wpływem pola magnetycznego, aby następnie stożek mógł wytwarzać wibracje powietrza, które są odbierane przez ludzi jako dźwięk.

Rodzaje subwooferów

Najczęściej mowa o subwooferach aktywnych kontra pasywnych. Subwoofery aktywne mają wbudowane wzmacniacze, dzięki czemu są tańsze i łatwiejsze w montażu. Z drugiej strony, mimo że są uniwersalne, to jednak ciężko je dopasować do akustyki samochodu, instalacji, miejsca i budowy bagażnika. Subwoofery pasywne z kolei nie mają wbudowanego wzmacniacza, trzeba go osobno dokupić. To sprawia, że możesz samodzielnie skompletować cały sprzęt, czyli głośnik, wzmacniacz oraz skrzynię.

Subwoofery można podzielić na kilka innych sposobów. Według typu konstrukcji mamy:

• Subwoofery otwarte.

• Subwoofery zamknięte.

Podział według jakości transmisji dźwięku:

• Subwoofery ze skrzynią zamkniętą.

• Subwoofery skrzyniowe z portem.

• Subwoofery z pasywnymi radiatorami.

• Subwoofery z obudową pasmowo-przepustową.

Subwoofery różnią się też średnicą głośnika, mocą znamionową i szczytową, wagą urządzenia, czułością i pasmem przenoszenia. Przed zakupem zapoznaj się z parametrami technicznymi, aby wybrać urządzenie, które będzie kompatybilne z Twoim pojazdem i potrzebami.

Gdzie zamontować subwoofer w samochodzie?

Subwoofery głównie montowane są w bagażniku. Dlaczego? Otóż niskie tony, które są transmitowane przez subwoofery, mają bardzo długie fale akustyczne, które nie zanikają łatwo i będą dobrze słyszalne z tyłu auta. Wysokie tony są odtwarzane przez tweetery, które znajdują się na konsoli lub na słupkach z przodu auta. Woofery z kolei odtwarzają średnie tony, te głośniki montowane są w drzwiach przednich.

To, że subwoofery są głównie montowane w bagażniku, nie musi już oznaczać, że musisz tracić przestrzeń bagażową. Najnowsze subwoofery to połączenie niewielkich rozmiarów z dużą mocą, są też wizualnie atrakcyjne, przez co są oryginalną ozdobą auta. Jeśli bardzo Ci zależy na przestrzeni bagażowej, możesz umieścić również pod fotelem, niektórzy kierowcy cenią to rozwiązanie, ponieważ mogą w ten sposób „czuć” dźwięk.

Jak podłączyć subwoofer w samochodzie?

Niezależnie od tego, czy jest subwoofer aktywny lub pasywny, subwoofery pracują na zasilaniu zewnętrznym, czyli od akumulatora należy doprowadzić przewód zasilający do bagażnika. Następnie należy doprowadzić przewód sygnałowy od jednostki sterującej, aby móc podłączyć subwoofer do radia. Pamiętaj, aby założyć bezpiecznik na przewód zasilający, aby uchronić auto przed zwarciem i pożarem.

Są 2 sposoby na to, aby doprowadzić sygnał do wzmacniacza. Pierwszy sposób jest możliwy, kiedy jednostka sterująca ma wyjścia na wzmacniacz na gniazdach cinch. Wystarczy dokupić odpowiednio długi kabel cinch wysokiej jakości. Drugi sposób jest traktowany jako awaryjny. Ma miejsce, kiedy jednostka sterująca nie ma wyjść i trzeba podłączyć wzmacniacz do wyjść głośnikowych radia. Wiąże się to jednak ze spadkiem jakości sygnału.

Oto instrukcje, jak podłączyć subwoofer do radia samochodowego krok po kroku:
1. Wyciągnij radio z miejsca. Użyj do tego odpowiednich kluczy i uważaj, aby nie uszkodzić obudowy.

2. Przeciągnij przewody z subwoofera tak, aby były schowane estetycznie i bezpiecznie.

3. Podłącz przewód sterujący do wyjścia radia.

4. Przewód sterujący podepnij do subwoofera oraz do zewnętrznego sterowania. Podłącz również kable RCA.

5. Przeprowadź przewód do panelu sterującego, który znajduje się w dostępnym miejscu, zwykle w pobliżu kierownicy, gdzie przewody są schowane pod deską rozdzielczą.

6. Podłącz przewód zasilający subwoofer do akumulatora.

Subwoofer możesz samodzielnie zamontować, ale jeśli masz wątpliwości lub nie masz doświadczenia i ręki, przekaż prace mechanikowi.

Wskazówki eksploatacyjne

  • Radzimy, aby nie używać subwoofera na pełnej mocy przez jego pierwsze 20 godzin pracy. Zacznij najpierw od połowy maksymalnej głośności i stopniowo zwiększaj poziom każdego dnia. To sprawia, że podkładki i zawieszenie mogą osiągnąć parametry ustalone przez producenta.
  • Jeśli temperatura otoczenia wynosi mniej niż zero, nie odtwarza muzyki na poziomie większym niż 50%. Gumowe elementy głośnika tracą swoją elastyczność na zimnie, a na cewce zaczyna skraplać się wilgoć. Może dojść do uszkodzenia subwoofera.
  • Zadbaj o izolację kabiny, ponieważ większe ciśnienie akustyczne powoduje poluzowanie niektórych części.
  • Jeśli kupiłeś/aś pasywny subwoofer, kup do niego wzmacniacz o takiej samej lub trochę większej mocy. Słaby wzmacniacz może się spalić podczas długotrwałego intensywnego użytkowania, a zbyt mocny wzmacniacz może uszkodzić głośnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn