"Supersamoloty bojowe". Wspaniałe, śmiercionośne latające maszyny. Gdzie oglądać? [ZDJĘCIA]

Od 1903 roku ludzie nie ustają w próbach podbicia przestworzy, obmyślając i produkując coraz nowocześniejsze, bojowe maszyny powietrzne. Serial opowiada o powstaniu i zastosowaniu trzech z nich.

Multimedia

"Supersamoloty bojowe" poniedziałek, 21 stycznia, godz. 19:00 na Fokus TV - sprawdź program tv

Odcinek poświęcony jednej z najbardziej śmiercionośnych maszyn wojskowych na świecie - niepowstrzymanemu AC-130, po raz pierwszy użytemu w walce podczas wojny wietnamskiej, gdzie samoloty AC-130 zniszczyły ponad 10 tysięcy ciężarówek wroga na szlaku Ho Chi Minha i odegrały kluczową rolę w wielu misjach bliskiego wsparcia wykonując 1327 lotów przy stratach własnych 5 maszyn i 52 członków załóg.

Zgodnie z legendą idea maszyn z uzbrojeniem burtowym wywodzi się od starych samolotów pocztowych, które w celu dokładnego zrzucenia paczek latały po okręgu nad miejscem zrzutu dokonywanego z drzwi bocznych. Atak uzbrojeniem burtowym podczas lotu po okręgu wokół celu lub ostrzeliwanego obszaru może trwać do czasu wyczerpania zapasu amunicji. Atak na cele ruchome takie jak ciężarówki również jest łatwiejszy, gdyż nie potrzeba wykonywać kilku podejść do celu po nieudanej salwie, ale na bieżąco korygować ustawienie broni.

Jego konstrukcja opiera się na wszechstronnym modelu samolotu transportowego C-130 Hercules. Dodano do niego potężne uzbrojenie - dwa działka, armatę i haubicę. AC-130 nie zrzuca bomb ani nie bije rekordów prędkości. Latając dniem i nocą na niskich wysokościach, strzela pociskami, jakich spodziewać by się można z czołgów lub okrętów.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×