"Świat grozy". Dla każdego, kto lubi horrory i dreszczowce

Wbrew pozorom lubimy się bać, dlatego tak często sięgamy po wszelkiej maści horrory i dreszczowce. Jeszcze lepiej, jeśli przedstawiona w nich historia odnosi się w jakiś sposób do rodzimego folkloru, nabierając dzięki temu charakteru.

Multimedia

Świat grozy

W ten sposób powstała antologia „Świat Grozy” na platformie Storytel, zbierająca horrorowe opowiadania napisane przez autorów z całego świata, w tym i z Polski.

„Czarny mercedes” – Marcin Mortka

Na przełomie lat 60. i 70. w Polsce upowszechniła się miejska legenda dotycząca czarnej wołgi – tajemniczego pojazdu porywającego dzieci. Równie enigmatyczna jest kwestia samego kierowcy, wskazywano bowiem członka mafii, wampira, a nawet szatana we własnej osobie. Marcin Mortka przywołuje tamtejszy strach w swoim opowiadaniu, dziejącym się w niewielkim zapomnianym przez wszystkich miasteczku, na którego drogach zaczyna pojawiać się pewien bliżej nieokreślony mercedes…

„Witajcie w Amsterdamie” – Barend De Voogd

Z czym kojarzy się Holandia? Z wielkimi młynami widocznymi na drogach, piwem i kwitnącymi na wiosnę tulipanami. W 2088 do grona cech charakterystycznych dołączyły… androidy! Co więcej, nie tylko one wzbogaciły niderlandzką kulturę – nie sposób nie wspomnieć o przerażających monstrach, które dla mieszkańców kraju stanowią coraz większe zagrożenie.

„W ścianach” – Lars Ahn

Dawniej w Danii kultywowano przeświadczenie, że dom będzie trwały i wytrzymały tylko wtedy, gdy w jego wnętrzu umieści się element żywego organizmu. Temu zwyczajowi bliżej do barbarzyńskich czasów, próżno byłoby szukać jego manifestacji we współczesności, prawda? W ten sam sposób myślała dziewczyna z Kopenhagi, Mia, dopóki nie odkryła dziennika należącego do jej nieżyjącego od jakiegoś czasu stryja.

„Sauna umarłych” – Marko Hautala

Finowie traktują saunę w charakterze świętości, a nieodzownym elementem wejścia do niej jest konieczność pozbycia się zbędnego balastu w postaci odzieży wierzchniej. Ma ona również znaczenie w kwestii święta Kekri, analogicznego do Halloween – wówczas sauna przeznaczona jest wyłącznie dla duchów, śmiertelnicy nie mają do niej wstępu. Ten zwyczaj szczególnie przypadł do gustu czwórce studentów z Erasmusa, którzy jeszcze nie wiedzą, że wzmożona ciekawość prowadzi do zguby.

„Martwy za życia” – Karol Kossakowski

Po utracie rodziny Johannes poszukuje odkupienia jako kościelny pastor. Nie może jednak odnaleźć w sobie wewnętrznego spokoju – trauma minionej tragicznej nocy doprowadziła go do częściowej utraty pamięci, przez co nie potrafi poukładać sobie tamtejszych zdarzeń w logiczną całość. Wszystko jednak zmienia się w momencie, gdy poznaję Rasalinę, medium rzekomo znającą prawdę o historii jego rodziny.

Serię "Świat Grozy" możesz znaleźć pod adresem https://www.storytel.com/pl/pl/series/27906-Swiat-Grozy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×