"Świat napędzany lawą". Fascynująca podróż w czasie! Gdzie oglądać?

Lawa ukształtowała nasz świat, ale może też nieść zniszczenie. Ludzie są bezbronni wobec erupcji wulkanów, trzęsień ziemi i tsunami. Fascynująca podróż w czasie, podczas której poznamy przeszłość i teraźniejszość Ziemi oraz spróbujemy przewidzieć jej przyszłość.

Multimedia

"Świat napędzany lawą" niedziela, 26 maja, godz. 21:00 na National Geographic - sprawdź program tv

To ona ukształtowała Ziemię taką, jaką znamy. Potrafi tworzyć, ale i bezwzględnie niszczyć. Wulkany, trzęsienia ziemi, tsunami – są jej wytworami. Mowa o lawie. Dokument "Świat napędzany lawą" w niesamowity sposób i z niecodziennej perspektywy opowiada o przeszłości, teraźniejszości, ale i przyszłości Ziemi kształtowanej przez lawę.

Prędkość poruszania się spływającej lawy jest uzależniona od jej składu, terenu, po którym płynie, sposobu, w jaki spływa, i zasobów źródła, z którego się wydostaje. Masa składająca się z andezytu rzadko osiąga prędkość powyżej 8 km/godz. Bardziej żwawy jest bazalt, który – jeśli wpadnie w zagłębienie rynnowe – może przyśpieszyć nawet do 30 km/godz. Ale to i tak nic w porównaniu z lawą z góry Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga, która z powodu niskiej zawartości kwarcu pędziła w 1977 roku w dół stromego zbocza z szybkością prawie 100 km/godz.

Program zabiera widzów w fascynującą podróż w czasie, podczas której poznamy przeszłość i teraźniejszość Ziemi oraz spróbujemy przewidzieć jej przyszłość.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×