"Święta wojna" ma już 20 lat! Co kochaliśmy w serialu o różnicach między "hanysami" a "gorolami"?

23 stycznia 2000 roku wyemitowano pierwszy odcinek serialu "Święta wojna"! O czym był serial? Kto w nim grał? Przypominamy najzabawniejszy polsko-śląski serial wszech czasów!

Multimedia

Śląsk to wyjątkowe miejsce na mapie Polski! Mieszkańcy tych ziem mają własny język, kulturę i historię. Historię, która jest niezwykle ciekawa ale momentami trudna i skomplikowana. Dlatego warto, aby Śląsk i Ślązacy byli obecni w polskiej kulturze.

Świetną robotę na rzecz popularyzacji śląskiej kultury i dialogu między Śląskiem a Polską centralną zrobił serial "Święta wojna". Pierwszy odcinek produkcji wyemitowano 23 stycznia 2000 roku, a więc dokładnie 20 lat temu! Mimo że serial został zakończony już w roku 2008, to wciąż cieszy się sporą grupką wiernych fanów.

"Archiwista". Ciężki kryminał na piątkowy wieczór czy grzeczna produkcja familijna? Oceniamy nowy serial kryminalny TVPZobacz więcej

W 1. odcinku serialu "Święta wojna" do Katowic przyjeżdża Zbyszek Pyciakowski (Zbigniew Buczkowski), kolega z wojska Bercika (Krzysztof Hanke), rodowitego Ślązaka. Ich przyjaźń z młodości szybko na nowo ożywa, a Zbyszek jest bardzo częstym gościem swojego śląskiego kumpla i jego żony Andzi (Joanna Bartel).

Odnalezienie się w śląskiej rzeczywistości początkowo nie jest łatwe dla Zbyszka, który jest typowym "gorolem". Co więcej, Bercik zawsze ma w głowie mnóstwo ciekawych i szalonych pomysłów, które realizuje ze swoim przyjacielem Gerardem (Bogdan Kalus). Jak można się domyślać, z wariactw Bercika zwykle nie wychodzi nic dobrego.

Plakat filmu o Zenku Martyniuku rozbawił internautów. "Jaki kraj, taki Freddie Mercury?"Zobacz więcej

W serialu "Święta wojna" pojawiało się wielu świetnych aktorów pochodzących ze Śląska, wśród których można wymienić chociażby Ryszarda Zaorskiego, Krzysztofa Respondka, Grzegorza Stasiaka, Józefa Poloka i Gertrudę Szalszę. Produkcja doczekała się 10 sezonów i 322 odcinków. Czterokrotnie była nominowana do Telekamer, ale ani razu nie otrzymała statuetki. Reżyserami serialu byli Marek Bielecki i Dariusz Goczał.

Zobacz galerię

Krzysztof Hankę wspomina Olgę "Korę" Jackowską

Komentarze

Skomentuj
  • Arek (gość)

    Super serial szkoda że go już nie kręcą 😥

    14.05.2020 03:38
  • LEGIA (gość)

    Najlepszy serial komediowy oglodam go bez przerwy

    24.01.2020 11:42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×