"Święta wojna". Ryszard Zaorski nie żyje. Aktor scen śląskich miał 91 lat

Ryszard Zaorski nie żyje. Aktor miał 91 lat. Od wielu lat związany był z Teatrem Ślaskim w Katowicach. Mimo zaawansowanego wieku do ostatniej chwili uczestniczył w życiu swojej ukochanej sceny.

Multimedia

Ryszard Zaorski nie żyje

Aktor scen śląskich zmarł w Katowicach wieku 91 lat. Ryszard Zaorski, od 1958 roku związany z Teatrem Ślaskim w Katowicach, jeszcze w tym roku występował na scenie w "Skazanym na bluesa". W sumie zagrał ponad trzysta ról teatralnych i około trzydziestu filmowych. Był jednym z najbardziej lubianych, cenionych i rozpoznawalnych aktorów Teatru Śląskiego. O swoim życiu i rolach napisał w wydanej w 2012 roku książce biograficznej "Teraz pora na Zaora".

Nie żyje reżyser m.in. filmów "Dziewczyny do wzięcia" i "Jak pies z kotem". Miał 76 latZobacz więcej

Współpracownicy Ryszarda Zaorskiego z Teatru Śląskiego napisali:

Niekwestionowany autorytet i wzór dla kilku pokoleń nie tylko śląskich aktorów. Wielki przyjaciel Teatru, oddany pracownik, na co dzień zaangażowany w życie tej instytucji. Mistrz i Nauczyciel, Mentor i Nestor. Lubiany przez współpracowników, uwielbiany przez publiczność w każdym wieku. Aktywny na scenie do końca – na tyle, na ile tylko pozwalało mu zdrowie i siły. Będziemy za nim ogromnie tęsknić

Ryszard Zaorski urodził się w roku 1928 w Łucku (obecnie Ukraina). Jako nastolatek i harcerz Szarych Szeregów brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie skończył PWST w Krakowie (w roku 1950). Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. w trylogii Kazimierza Kutza o Górnym Śląsku (Sól ziemi czarnej, Perła w Koronie) , a także serialach "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Życie na gorąco", "Przyjaciele", "Biała wizytówka", "Święta wojna" i innych. Wystąpił też w blisko dwudziestu przedstawieniach Teatru Telewizji. Laureat nagród artystycznych, m.in Srebrnej Maski w plebiscycie czytelników „Wieczoru” za rolę Józefa Szwejka (1975), Złotej Maski za role: Księcia w Śnie Fiodora Dostojewskiego oraz Edka w Tangu Sławomira Mrożka (1988).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17 października 2019 r. o godz. 13:00 w Kościele Mariackim w Katowicach.

Popularni aktorzy pożegnali Jana Kobuszewskiego na warszawskich PowązkachZobacz więcej

Zobacz galerię

Pożegnanie Witolda Pyrkosza w Kulisach serialu "M jak miłość"

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×