„Syria: reżim Asadów”. Jak przywódca Syrii ze skromnego okulisty przemienił się w potwora? [ZDJĘCIA]

Ten niezwykły dokument to szokujący obraz panowania klanu Asadów w Syrii. Jak to się stało, że przywódca Syrii Bashar al-Asad ze skromnego okulisty przemienił się w potwora? Kanał National Geographic ujawni prawdę o rządach Asadów! Zobacz koniecznie!

Multimedia

"Syria: reżim Asadów" w sobotę 12.01.2019 o godz. 21:00 w Nationa Geographic! - sprawdź program tv

„Syria: reżim Asadów” to niezwykły dokument, pokazujący szokujący obraz panowania klanu Asadów w Syrii. Dowiemy się z niego między innymi, jak obecny przywódca kraju - Bashar al-Asad przeszedł przemianę ze skromnego okulisty w potwora, który dopuścił się okrutnych ataków na ludność swojego kraju, nie oszczędzając cierpień nawet dzieciom. Dlaczego ten wykształcony i światły człowiek prowadzi bezwzględną politykę, zmuszającą miliony ludzi do opuszczenia ojczyzny w poszukiwaniu bezpiecznego życia?

Bohaterowie serialu próbują dotrwać do końca Wielkiej Wojny! [STRESZCZENIE ODCINKA+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

By zrozumieć, co dzieje się w Syrii, trzeba przyjrzeć się bliżej rządzącej od blisko pięćdziesięciu lat rodzinie Asadów. Kiedy władzę w kraju obejmował ojciec Bashara – Hafez, zamieszkał wraz z rodziną w ogromnej rezydencji na wzgórzach Damaszku, której budowa pochłonęła równowartość ponad miliarda dolarów. Ta siedmioosobowa rodzina miała jeszcze jedną, letnią rezydencję położoną na wybrzeżu Morza Śródziemnego, co dawało szanse na ewentualną szybką ewakuację z kraju.

Przepis na fortunę prosto z Colorado w Fokus TV! [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Bashar al-Assad był drugim synem Hafeza. W młodości zafascynowany nauką, w dorosłym życiu wybrał studia medyczne. Pociągała go myśl o pracy w służbie innym ludziom. Swoją pasję i miłość do medycyny rozwijał w Londynie. Tam też poznał swoją przyszłą żonę – Asmę. On był praktykującym okulistą, ona bankierem inwestycyjnym. Świetlana przyszłość w Europie przerwana została niespodziewanie w 1994 roku, kiedy mający objąć w przyszłości rządy starszy brat Bashara Bassel zginął w wypadku samochodowym. Młody lekarz zmuszony był powrócić do ojczyzny, bo już wtedy jasne było, że to on przejmie władzę w kraju po śmierci ojca. Stało się to w 2000 roku. W tym samym roku ożenił się z Asmą. Zanim jeszcze wprowadziła się do prezydenckiej rezydencji, wyruszyła w samotną podróż incognito po kraju. Chciała dowiedzieć się, jak żyją i co myślą Syryjczycy. Ukrycie tożsamości miało jej pomóc w uzyskaniu bardziej szczerych i otwartych relacji. Kilka lat później w obszernym artykule Vogue’a okrzyknięta została „różą pustyni”.

Samolotami podróżuje coraz więcej osób, a to oznacza więcej problemów. Dlaczego? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Bashar al–Asad rozpoczął swoje rządy od obietnicy wprowadzenia reform. Zapowiadał walkę z korupcją i wolne media. Szybko okazało się, że jego władza jest tak samo krwawa, jak reżim ojca, a wszyscy, którzy dopuszczają się krytyki, trafiają do więzień, niejednokrotnie bez wcześniejszego procesu sądowego. Niezwykle istotnym testem dla rządów młodego przywódcy okazała się inwazja Stanów Zjednoczonych na Irak. Wtedy właśnie Bashar al-Asad uwolnił islamskich fundamentalistów z syryjskich więzień, wyposażył ich w broń i wysłał za granicę, by walczyli przeciw Amerykanom. Gdy kilka lat później „szalała” Arabska Wiosna Ludów, Bashar al-Asad zrozumiał, że ruch niezadowolenia będzie się rozszerzał i obejmował swoim zasięgiem coraz dalsze regiony. Tak też się stało. W kraju organizowano protesty, a w 2011 roku Syria znalazła się na krawędzi. Okrutna w skutkach wojna domowa, która kosztowała życie ponad pół miliona Syryjczyków okazała się faktem. Reżim nie oszczędził w niej nikogo – ludzi starszych, kobiet ani dzieci. Co gorsza pojawiły się doniesienia o użyciu przeciw ludności cywilnej broni biologicznej, dziesiątkującej ludność kraju…

„Syria: reżim Asadów” – premiera w sobotę 12 stycznia o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×