Szpiedzy w Warszawie - ocena, opinie, recenzja, serial

Telewizja zapowiada wydarzenie na skalę niespotykaną dotychczas w naszym kraju: pierwsza koprodukcja TVP i BBC! W wyniku tej współpracy powstał sensacyjny serial w międzywojennych realiach nakręcony przez międzynarodową ekipę w Polsce, głównie Warszawie.

Multimedia

Telewizja zapowiada wydarzenie na skalę niespotykaną dotychczas w naszym kraju: pierwsza koprodukcja TVP i BBC! W wyniku tej współpracy powstał sensacyjny serial w międzywojennych realiach nakręcony przez międzynarodową ekipę w Polsce, głównie Warszawie.

Sytuacja w Europie nabrzmiewa, nadciąga II wojna światowa. Tajni agenci w różnych krajach szykują grunt pod zbliżające się wydarzenia, a terenem zaciekłej rywalizacji wywiadów staje się przedwojenna Warszawa. Pułkownik Jean-François Mercier (David Tennant, "Doktor Who"), oficjalnie nowy attaché wojskowy w ambasadzie Francji w Warszawie, jest tak naprawdę pracownikiem francuskiego wywiadu. Kieruje siatką agentów, którzy zbierają dla niego informacje o przygotowaniach Niemców do wojny.

Wspomagają go przy tym sojusznicy (choć co do niektórych zastanawiamy się, czy na pewno nimi są) z polskiego wywiadu. Mercier współpracuje głównie z Antonim Pakulskim (Marcin Dorociński, niestety z bardzo nie twarzowym wąsem), oficerem polskiego wywiadu, swoim dowódcą z 1920 roku, kiedy obaj walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Choć służba pochłania Merciera niemal bez reszty, zdoła zakochać się w pięknej Polce Annie Skarbek (Janet Montgomery), związanej z pewnym porywczym Rosjaninem podającym się za dziennikarza. Wraz z bohaterami przemierzamy uliczki Pragi, Berlina, Warszawy, Rzymu i Paryża (uwaga, większość plenerów tych miast nakręcono w Warszawie, niektóre w Krakowie i okolicach). W ciekawą rolę kierowcy i zarazem przyjaciela Merciera wciela się Mirosław Zbrojewicz. W epizodach pojawiają się inni polscy aktorzy, w pierwszym odcinku zobaczymy m.in. Annę Czartoryską, Magdalenę Popławską i Joannę Kulig. Zarówno staranne zdjęcia jak i sposób realizacji przypominają bardziej produkcję filmową niż telewizyjną, co przywołuje najlepsze tradycje telewizji polskiej.

Wartka opowieść sensacyjna jest ekranizacją wydanej również w Polsce powieści Alana Fursta pod tym samym tytułem. Reżyseruje Coky Giedroyc.

Anna Fryczkowska

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • FLY (gość)

    Spodziewałem się fajnego serialu i rzeczywiście byłby fajny, gdyby nie ten dubbing. To już lepiej z napisami albo lektorem. Nie da się oglądać, a zapowiada się fajnie. Chyba trzeba będzie obejrzeć wersję oryginalnojęzyczną :|

    PozdrUFFka

    11.01.2013 21:26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×