"Sztokholm w Pensylwanii". Tęsknota za psychopatą [RECENZJA]

Czteroletnia Leia została porwana przez psychopatę i uwięziona na 17 lat w piwnicy jego domu. Kiedy odzyskuje wolność, nie potrafi nawiązać relacji z rodziną, cierpi też na syndrom sztokholmski. „Sztokholm w Pensylwanii” to wstrząsający dramat o próbie powrotu do normalności.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Leanne zostaje w wieku 4 lat porwana przez Bena McKaya. Psychopata, który nazwał ją Leią, więzi ją przez kolejne 17 lat w piwnicy swego domu. Dziewczyna odzyskuje w końcu wolność, ale nie potrafi się odnaleźć w prawdziwym świecie. Rodziców nie pamięta, reszty rodziny tym bardziej, jedyną osobą, jaką znała jest Ben, który choć groźny, to dbał o nią, dostarczał jedzenie, zapewniał pewne wygody. Nic dziwnego, że Leia podświadomie za nim tęskni (uważa go wręcz za swego jedynego prawdziwego ojca)… Tymczasem Marcy i Glen, jej biologiczni rodzice z uporem walczą o to, by przekonać do siebie odzyskaną córkę.

Jeden z przebojów festiwalu w Sundance, „Sztokholm w Pensylwanii” był tam nominowany do Głownej Nagrody Jury i zebrał bardzo pochlebne recenzje. Scenariusz filmu został zainspirowany słynną sprawą Nataschy Kampusch, która spędziła w piwnicznej niewoli 8 lat. To kameralny, rozpisany dosłownie na kilka głosów dramat psychologiczny, pokazujący, jakie spustoszenie w psychice dziecka czy dorastającej dziewczyny czyni podobne tragiczne wydarzenie. Leanne alias Leia nie potrafi już przystosować się do normalnego życia (może nigdy nie będzie mogła, finałową scenę można bowiem interpretować różnorako), swych najbliższych traktuje jako obce osoby, uzurpujące sobie prawa do niej. Ona całe świadome życie znała tylko porywacza, który skutecznie wyprał jej mózg, tylko on jest dla niej kimś bliskim, w kim mimo wszystko może mieć oparcie (można zakładać, że zdarzało mu się w ciągu tak długiego okresu opiekować się nią w chorobie itp.). Film dość trudny w odbiorze, z bardzo dobrą rolą Saoirse Ronan w roli Leanne/Lei. Oceny obniża nieco fakt, że obraz rozpada się, jeśli chodzi o klimat i ciężar tematyczny, na dwie części – pierwsza jest świetna, ale druga nie zawsze z nią współgra.

Beata Cielecka

"Sztokholm w Pensylwanii" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×