"Tajemnice świata Majów". Co kryje się pod starożytnymi piramidami? Gdzie oglądać?

Dopóki koncepcja archeologii jaskiniowej nie zaczęła nabierać kształtu w latach 80. XX wieku, archeolodzy bardziej interesowali się monumentalną architekturą i nienaruszonymi artefaktami niż analizą pozostałości i materiałów znalezionych w obiektach i wokół nich. W programie "Tajemnice świata Majów" przekonamy się, co kryją piramidy.

Multimedia

"Tajemnice świata Majów" niedziela, 26 stycznia, godz. 13:00 na National Geographic - sprawdź program tv

Archeolodzy szukający świętej studni pod starożytnym miastem Majów Chichén Itzá na meksykańskim półwyspie Jukatan przypadkowo odkryli skarbiec ponad 150 obiektów rytualnych - nietkniętych przez ponad tysiąc lat - w szeregu komór jaskiniowych, które mogą dostarczyć wielu wiadomości o rozkwicie i upadku tej cywilizacji. Odkrycie systemu jaskiń, znanego jako Balamku lub „Jaguar God”, zostało ogłoszone przez Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Mexico City.

Nominowany do Oscara film wkrótce w TV! Kiedy premiera? Gdzie oglądać?Zobacz więcej

Po pierwszym odkryciu przez rolników w 1966 r. Balamku odwiedził archeolog Víctor Segovia Pinto, który napisał raport, w którym odnotował obecność dużej ilości materiałów archeologicznych. Ale zamiast zbadać to miejsce, Segovia polecił następnie rolnikom zasypać wejście, a wszystkie zapiski dotyczące odkrycia jaskini zniknęły. Balamku pozostawał zamknięty przez ponad 50 lat, dopóki nie został ponownie otwarty w 2018 przez National Geographic Explorer Guillermo de Anda i jego zespół badaczy z Great Maya Aquifer Project podczas poszukiwań podziemnego jeziora pod Chichén Itzá.

Jeden z badaczy wspomina, jak czołgał się przez ciasne tunele Balamku, zanim jego reflektor oświetlił coś zupełnie nieoczekiwanego: podziemna komnata pozostawiona przez starożytnych mieszkańców Chichén Itzá, tak doskonale zachowana i nietknięta, że ​​wokół stalowych kadzideł utworzyły się stalagmity. Były też wazony, zdobione talerze i inne przedmioty. Razem z badaczami i ekipą filmową zejdziemy do tego fascynującego podziemnego świata!

Jak przetrwać poza liną wroga w dziczy bez zapasów i broni? Gdzie oglądać?Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×