"Tajemniczy świat Majów". Jakie skarby odkryli archeologowie?

Czteroodcinkowa seria "Tajemniczy świat Majów" przedstawia przełomowe odkrycia, które rewidują dotychczasową wiedzę o historii jednej z najbardziej tajemniczych starożytnych kultur - cywilizacji Majów. Stało się to możliwe dzięki laserowemu przeskanowaniu terenu przez archeologów. Co odkryli badacze? Sprawdź!

Multimedia

"Tajemniczy świat Majów" – premierowe odcinki w niedziele od 12 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic! - sprawdź program tv

Odkrywca National Geographic Albert Lin oraz zespół m.in. gwatemalskich i amerykańskich naukowców wracają do dżungli wyposażeni w cyfrową mapę rzeźby terenu. Najnowsza technologia umożliwia naukowcom zbadanie po raz pierwszy nowo odkrytych obiektów. Ekipa National Geographic spędziła w gwatemalskiej dżungli wiele miesięcy, rejestrując zdjęcia w 12 głównych stanowiskach archeologicznych, gdzie archeolodzy pracowali ramię w ramię z Odkrywcami National Geographic.

Poznajcie wspaniałych mieszkańców Georgii Południowej! Kiedyś ich zabraknie?Zobacz więcej

Urządzenie LiDAR (Light Detection and Ranging), które działa podobnie jak rentgen, zostało wykorzystane do zeskanowania z powietrza ukształtowania terenu, zakrytego koronami drzew. Na tej podstawie opracowano cyfrową mapę krajobrazu, a stworzona specjalnie na potrzeby dokumentu National Geographic aplikacja pokazała pozbawiony zalesienia widok terenu, aby zobrazować, co kryje się pod koronami drzew. Dzięki temu naukowcy nie musieli wyciąć ani jednego drzewa i pnącza.

Wśród najważniejszych znalezisk, do których dotarli badacze znalazły się obiekty, będące częścią nieznanych wcześniej miast - tajemnicza seria nowo odkrytych piramid oraz duża, ufortyfikowana cytadela, która rzuca nowe światło na sztukę wojenną Majów. Znaleziono również szkielet królowej z kultury Majów, komorę grobową prominentnego króla z dynastii Majów, a w niej bogato zdobione naczynia wykorzystywane do celów rytualnych oraz fragmenty czaszki dziecka złożonego w ofierze. Badacze odkryli także typowe dla kultury Majów płaskorzeźby, które pokrywają gigantyczne fryzy i stele oraz fragmenty „układanki”, która odkrywa przed nami tajemnice mitologii Majów. Znaleziono również niezwykły kamienny ołtarz z czasów potężnych królów Węży, wspaniałą malowaną wazę (pierwsze tego rodzaju znalezisko archeologiczne od ponad wieku) oraz dziesiątki statuetek i przedmiotów z ceramiki.

Jak wygląda życie poza cywilizacją? Tu nie ma miejsca na kompromisy!Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×