"Terminator: Mroczne przeznaczenie" [RECENZJA]. Dajcie już umrzeć "Terminatorowi". Nie reanimujcie go

Obydwa "Terminatory" Jamesa Camerona to już dzisiaj klasyki kina. Filmy, które wyznaczały kierunki, trendy, po prostu legendy. Żadna z kolejnych części "Terminatora" ani na krok nie zbliżyła się do dokonań Camerona z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Teraz ojciec po części wraca do swojego dziecka, ale tylko po części...

Multimedia

"TERMINATOR. MROCZNE PRZEZNACZENIE" - RECENZJA

"Terminator: Mroczne przeznaczenie" to bezpośrednia kontynuacja filmu "Terminator 2: Dzień sądu", która ignoruje wszelkie do tej pory zrealizowane kontynuacje. James Cameron, który tym razem stał się producentem nowego "Terminatora", uznał, że trzeba wrócić do początków tej historii, jednocześnie starając się zinterpretować ją na nowo. Dlatego do obsady powrócili Arnold Schwarzenegger oraz Linda Hamilton, lecz film już w zasadzie w swoich pierwszych minutach kasuje wszystko, czego dowiedzieliśmy się z "Dnia sądu".

Widać, że tym razem producent, reżyser Tim Miller oraz trio scenarzystów Justin Rhodes, David S. Goyer oraz Billy Ray postanowili postawić na sprawdzony schemat, więc niejako mamy do czynienia z sequelem, który mocno czerpie z pierwszej części, gdzie świadomie kopiowane są pewne motywy, o czym zresztą mówią sami bohaterowie. Niby kontynuacja, niby nowy start, ale niestety wszystko jest tutaj niby.

Zaczyna się dobrze. Jesteśmy w Meksyku, gdzie spokojnie żyją sobie Dani Ramos (Natalia Reyes), jej brat Diego (Diego Boneta) oraz ojciec Vicente (Enrique Arce). Normalna rodzina; wszyscy pracują bądź pracowali w fabryce samochodów, gdzie ciężką harówką zarabiali na chleb. Teraz w fabryce zaczęło pojawiać się coraz więcej robotów, wykonujących pracę taniej, szybciej i często dokładniej, przez które szykowały się zwolnienia.

Dani wtedy jeszcze nie wiedziała, że kryzys na rynku pracy nie będzie głównym powodem przez który znienawidzi nowinki techniczne. Nasza nowa, meksykańska Sarah Connor musi umrzeć. Do tego chce doprowadzić przysłany z przyszłości terminator (Gabriel Luna), którego ściga lekko stuningowana rebeliantka, Grace (Mackenzie Davis). Oj, w Meksyku oraz Teksasie będzie gorąco...

Arnold Schwarzenegger śpiewa, aby zmotywować ludzi na całym świecie!Zobacz więcej

Już od pierwszych scen widać, że "Terminator: Mroczne przeznaczenie" ma ambicję i chce być komentarzem do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej w Stanach Zjednoczonych, lecz niestety finalnie jest to szalenie powierzchowne, w żaden sposób nie starające się dotrzeć do istoty problemu. Oczywiście, nie zapominajmy, że to jest "tylko" film rozrywkowy, ale jeżeli autorzy już chcą zabierać głos, to niech to robią całym gardłem, a nie udają chrząknięcia. I właściwie w tym momencie kończą się jakiekolwiek zalety "Mrocznego przeznaczenia", a zaczyna festiwal farsy, żenady i bólu oczu.

Fatalną jakość efektów specjalnych można nawet pominąć, chociaż produkcja aspirująca do miana kontynuacji klasyków kina sci-fi powinna wizualnie sobą coś reprezentować, tak dla pozbawionego większych pomysłów, wtórnego i miejscami zwyczajnie kretyńskiego scenariusza litości mieć nie można. Niewiele tutaj zgadza się z logiką i zdrowym rozsądkiem, chociaż prawdziwa kulminacja głupoty następuje wraz z pojawieniem się na ekranie Arnolda Schwarzeneggera. Wówczas "Terminator: Mroczne przeznaczenie" zamienia się w autoparodię serii, gdzie oczywiście widzowie śmieją się z T-800 handlującego zasłonami i chillującego z rodziną (chociaż nie uprawia fizycznej miłości z żoną!), tak chyba nie o to powinno chodzić. Ironiczny humor był znakiem rozpoznawczym serii, ale mam wrażenie, że w tym wypadku chciano zbyć mocno, a Tim Miller myślał, że to co sprawdziło się w "Deadpoolu" sprawdzi się tutaj. Nic bardziej mylnego.

"Terminator: Mroczne przeznaczenie" to film niepotrzebny, chaotyczny i niedopracowany. Głupi scenariusz zmieszano z pozbawionej wszelakiej charyzmy Natalią Reyes oraz po raz enty odkurzonym Schwarzeneggerem, który jednak już w żaden sposób nie jest interesujący na ekranie. Wręcz przeciwnie. Niestety, sama Linda Hamilton, która na ekranie jest mega charyzmatyczna i doskonale czuje się jako Sarah Connor, nie wystarczy, aby uratować markę. Nie wystarczy też całkiem dobra Mackenzie Davis, gdy twórcy nie mają pomysłu na fabułę. Mam teraz tylko jedno życzenie - dajcie już tej serii umrzeć. Dalsze sztuczne podtrzymywanie jej przy życiu nie ma żadnego sensu.

Ocena: 4/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Recenzja została pierwotnie opublikowana 8 listopada 2019 roku.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Luzik (gość)

  Film był super, trzymał w napięciu do końca a Arnold znowu dał radę, narzekają narzekalscy co sami nigdy do niczego nie dojdą.

  04.12.2019 00:11
 • host (gość)

  Bylem w Imax i film naprawdę dobrze sie ogląda typowa klasyka terminatora rozwałka na całego, 2 godziny filmu schodzą jak 30 min, lepszy od Rambo 5..Ja daje 7,8/10, a krytyką wiadomo ciężko dogodzić oni sami nie wiedzą co chcą zobaczyć....

  11.11.2019 15:34
 • Olo (gość)

  A mi się podobał. Pierwszą część oglądałem mając 12 lat. Arnold starzeje się razem ze mną i nadal jest świetny. Nic nie przebije jedynki pomysłem i scenariuszem i już nic nie zrobi takiego skoku w jakości efektów jak dwójka. Bawiłem się świetnie., a byłem nastawiony na katastrofę. Polecam nie czytać recenzji tylko wybrać się do kina.

  10.11.2019 20:55
 • Sarah (gość)

  Mam wrażenie, ze recenzje są często pisane po to, by wyrazić swoje negatywne podejście do świata. Pomysł, że recenzje muszą być oczerniające, to relikt przeszłości. Wg mnie film doskonały, dostarczył mi wiele wzruszeń. To jaki poziom czucia ma recenzent, zależy od jego percepcji i nie jest wyznacznikiem.

  09.11.2019 22:25
 • Ja (gość)

  Recenzja do niczego. Arni pojawia się dopiero w połowie filmu. Jak dla mnie przed popełnieniem recenzji należy najpierw obejrzeć film.

  09.11.2019 21:09
 • Rafał (gość)

  Film jest dobry, poprawny. Recenzja niestety nie dorównuje filmowi. Rozumiem, że niewiele już można wyciągnąć ze świata przed wojną z maszynami. Dlatego rozumiem że próbują odświeżyć, Chociaz wciąż czekam na prawdziwe widowisko w świecie po wojnie i w jej trakcie.

  09.11.2019 19:41
 • Toro (gość)

  Slaby film

  09.11.2019 19:33
 • Pol (gość)

  Nie widziałem ale podobno żenada. :)

  09.11.2019 18:38
 • Prosiak (gość)

  Byłem,widziałem,polecam!

  09.11.2019 14:30
 • Adam (gość)

  Recenzja wzięta z dupy. Film jest bardzo dobry tylko reklam zawiodła parę plakatów ne sprawi że ludzie masowo pójdą do kim.

  09.11.2019 13:47
 • Memchel (gość)

  Świetna recenzja. Najnowszy terminator to widowiskowa katastrofa w stylu najnowszych transformersow. Nie polecam.

  09.11.2019 12:57
 • ktoś (gość)

  Film słaby, niestety.

  09.11.2019 01:56
 • Jaroo1981 (gość)

  Ta recenzja to jakaś ŻENADA!!!! Film jest świetny

  08.11.2019 23:35
 • Ja (gość)

  Jest ok

  08.11.2019 20:42
 • Bob (gość)

  Bardzo dobry film.!!!!!!.

  08.11.2019 20:14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×