"The Good Doctor". Serial o niezwykłym młodym lekarzu od kwietnia w AXN!

Serial "The Good Doctor" zadebiutował w 2017 roku i szybko zdobył serca widzów na całym świecie. Główny bohater - Shaun Murphy to niezwykle uzdolniony młody chirurg z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który musi odnaleźć się w nowym dla siebie środowisku. Jego losy można śledzić od 2 kwietnia w AXN.

Multimedia

W serialu "The Good Doctor" głównym bohaterem jest Shaun Murphy (Freddie Highmore), który tylko z pozoru wygląda jak normalny młody lekarz. Tak naprawdę to niezwykle uzdolniony chirurg z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, który ma też zespół sawanta. To dzięki niemu wykazuje ponadprzeciętne zdolności i widzi to, czego nie widzą inni.

Murphy dołącza do zespołu lekarzy w prestiżowym szpitalu chirurgicznym St. Bonaventure. Jest samotny, ma problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, a jedyną osobą, która go wspiera jest dr Aaron Glassman (Richard Schiff). To on przeciwstawił się sceptycyzmowi i uprzedzeniom osób zarządzających szpitalem i wprowadził Shauna do zespołu. Młody lekarz od początku wie jednak, że musi pracować ciężej niż kiedykolwiek wcześniej, aby odnaleźć się w nowym środowisku i udowodnić współpracownikom, że posiada niezwykłe umiejętności medyczne, które mogą ratować ludzkie życie i jest w stanie być doskonałym lekarzem.

Producentami serialu są Daniel Dae Kim (znany z seriali "Zagubieni" i "Hawaii Five-O") i David Shore, który na swoim koncie ma m.in. hitowy serial "Dr House". Postać głównego bohatera i miejsce osadzenia akcji skłaniają do porównań "The Good Doctor" i "Dr. House'a". Warto jednak zauważyć, że postać Shauna Murphy'ego jest przeciwieństwem doktora Gregorego House'a, którego znakiem rozpoznawczym były sarkazm, ironia, cynizm i manipulacja. O ile, tak jak House, Murphy jest wyjątkowo uzdolnionym lekarzem, to ma zupełnie inne usposobienie. Nie widzi sensu w ukrywaniu prawdy, jest szczery i zawsze przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Warto przypomnieć, że w postać tę wciela się Freddie Highmore, który już jako dziecko występował w takich filmach jak m.in "Charlie i fabryka czekolady", "Marzyciel" oraz "Artur i Minimki".

"The Good Doctor" skupia się na postaci Shauna nie bez przyczyny. Ten "nietypowy" bohater jest impulsem do podjęcia dyskusji na temat tego, czy osoby cierpiące na syndrom geniusza, powinny być marginalizowane społecznie i traktowane przez pryzmat bezpodstawnych uprzedzeń, czy może lepiej wykorzystać drzemiący w nich potencjał dla dobra społeczeństwa, w którym funkcjonują. Taki dylemat rodzi się właśnie w zarządzie szpitala, gdy lekarze rozważają zatrudnienie autystycznego geniusza. Serial wzrusza i pobudza do myślenia. Z jednej strony staje się pretekstem do zastanowienia się nad sytuacją osób z autyzmem na rynku pracy, a z drugiej - przemawia do wszystkich, którzy w jakiś sposób czują się "inni" i mobilizuje ich do działania.

Premiera "The Good Doctor" na antenie AXN już we wtorek, 2 kwietnia o godz. 21:00. Kolejne odcinki we wtorki o godz. 21:00.

Komentarze

Skomentuj
  • Grzegorz (gość)

    A wiecie że pierwszy był serial koreański pod tym samym tytułem ? Polecam zdecydowanie lepszą wersję koreańską.

    01.04.2019 18:58

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×