TOP 10 - najlepsze filmy o szachach! Co warto obejrzeć, jeśli spodobał wam się "Gambit królowej"?

Podobał się wam "Gambit królowej"? Motywy szachowe pojawiały się także w wielu innych świetnych produkcjach! Sprawdźcie nasze zestawienie TOP10 i znajdźcie coś dla siebie! Szczegóły w galerii.

Multimedia

"Gambit królowej" to niewątpliwie największy tegoroczny hit od Netfliksa! Historia Beth Harmon poruszyła fanów i na nowo rozbudziła także zainteresowanie samymi szachami. Warto jednak pamiętać, że również wcześniej powstawały produkcje, w których królewska gra miała bardzo duże znaczenie.

Czy Anya Taylor-Joy umie grać w szachy? Aktorka zdradza, jak uczyła się do scen partiiZobacz więcej

Motyw szachów pojawiał się w filmach już przed wojną, np. w "Graczu w szachy" z 1927 roku. Do historii kina przeszła jednak inna klasyczna produkcja, "Siódma pieczęć", w której rycerz gra w szachy ze Śmiercią. Szachowa rywalizacja pomiędzy USA a ZSRR sprawiła także, że motyw tej gry często wykorzystywany jest jako alegoria Zimnej Wojny. Z czymś takim mamy do czynienia m.in. w takich produkcjach jak "Ukryta gra", "Pionek" czy "Przekątna gońca".

Serial o szachistce święci triumfy. Padł rekord oglądalności!Zobacz więcej

Współcześnie kariera szachisty jest często pretekstem do opowiedzenia historii w stylu "od zera do bohatera". Taki wątek znajdziemy w nagrodzonym w Toronto afrykańskim filmie pt. "Królowa Katwe", francuskiej produkcji z Gerardem Depardieu "Fahim - mały książę szachów" czy wspomnianym już głośnym serialu Netfliksa "Gambit królowej", w którym jedną z głównych ról zagrał Marcin Dorociński.

W naszej galerii znajdziecie nasze zestawienie 10 najlepszych filmów o szachach i szachistach. Sprawdźcie koniecznie! Każdy z nich z pewnością warto obejrzeć!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×