"Top Chef" odcinek 6. s. 7. Risotto, włoska irytacja i winegret. Odpadł Jarosław Śliwka! [ZDJĘCIA]

Uczestnicy "Top Chef" musieli tym razem zmierzyć się z prawdziwym włoskim risotto. Gośćmi byli szef Giancarlo Russo oraz Piotr Gąsowski. Kto odpadł? Sprawdź, co wydarzyło się w 6. odcinku kulinarnego show Polsatu!

Multimedia

"Top Chef" w środy o godz. 21:30 w Polsacie! - sprawdź program tv

Tym razem kucharzy czekał prawdziwy egzamin ze znajomości kuchni włoskiej! Uczestnicy mieli przygotować potrawy pod okiem bezwzględnego Włocha, szefa Giancarlo Russo oraz konesera smaków słonecznej Italii – Piotra Gąsowskiego.
- Co to jest?! – zapytał szef kuchni Giancarlo Russo, trzymając w dłoniach masło klarowane, służące jednemu z uczestników do podsmażenia grzybów.
Nie, nie, nie! Błąd, to nie jest fusion! Ty robisz confusion! Grzyby na kuchnia włoska smaży na oliwa extra virgin! – zdenerwował się Włoch.
Nie dzień dobry! To katastrofy dzień jest! Pierwszy raz widzę ryż na patelnia! – usłyszał od niego kolejny z kucharzy.

Jurorzy zachwyceni daniami kucharzy! Czy na pewno? [ZAPOWIEDŹ ODCINKA+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Stojący na straży ojczystej prostoty i tradycji szef Giancarlo swoimi restrykcyjnymi zasadami wprowadzi popłoch wśród uczestników. - Myślałem, że ja jestem ostry. Niestety już straciłem pazury – zdradzi Piotr Gąsowski. Czas na degustację. Najpierw żółci, którzy zaserwowali risotto z grzybami, parmezanem i orzeszkami. Ewelina i Jan podali risotto z doradą, Sylwia i Mateusz - risotto z boczniakiem, Jarosław i Krzysztof - risotto ze szparagami i estragonem. Werdykt był następujący: do dogrywki trafili Jarosław i Krzysztof.

Konkurencja główna polegała na przygotowaniu pasty z oryginalnym sosem mięsnym. - Oczekujemy włoskiego lotu nad kukułczym gniazdem. Chcemy być zaskoczeni - zakomunikował Wojciech Amaro. Jurorzy zdecydowali, że w zadaniu wezmą udział także Jarosław i Krzysztof, którzy mieli zająć się makaronami. Sosy były natomiast w gestii pozostałych. Jakie dania powstały? Jurorzy spróbowali m.in. pappardelle z combrem z jelenia, lasagne z polędwicą wieprzową, pappardelle z ragou z królika oraz spaghetti z polędwicą wieprzową w sosie buraczanym. Ostatecznie do dogrywki dołączył Mateusz.

Wszyscy uczestnicy nowej edycji! Poznaj ich bliżej! [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Temat przewodni dogrywki to sos winegret. Mateusz podał sałatkę z winegretem z marakują, Krzysztof zaproponował sałatkę z winegretem na bazie chrzanu, musztardy, oliwy i oleju rzepakowego, Jarosław przygotował natomiast sałatkę z sosem na bazie soku z granatu.

W 6. odcinku 7. sezonu "TOP CHEF" odpadł Jarosław Śliwka!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×