TOP20 najdroższych filmów w historii! "Avengers", "Piraci z Karaibów" i inne produkcje warte setki milionów dolarów!

W dzisiejszych czasach nakręcenie filmu to gruby wydatek! Koszty produkcji takich hitów jak "Piraci z Karaibów", "Avengers" czy "Star Wars" zamykają się w setkach milionów dolarów! Sprawdź naszą galerię, aby poznać 20 najdroższych filmów w historii kina!

Multimedia

Wyprodukowanie filmu wiąże się ze sporymi wydatkami. Gaże dla aktorów, scenografia, efekty specjalne, kostiumy, sprzęt - to wszystko kosztuje! Jednak pieniądze jakie wielkie studia są w stanie wydać na jeden film, mogą wywoływać szok! Koszty wyprodukowania filmu akcji, fantasy czy science-fiction nie są już teraz liczone w dziesiątkach, ale w setkach milionów dolarów!

"Titanic" - pierwszy film za 200 milionów dolarów

Filmy na, które producenci zaczęli wydawać tak duże kwoty zaczęły się pojawiać dopiero w XXI wieku. Wcześniej tylko jeden film przekroczył magiczną granicę 200 milionów dolarów. Trzeba jednak przyznać, że inwestycja się opłaciła. Był to bowiem Titanic, czyli megahit obsypany jedenastoma Oscarami! Warto wspomnieć również, że w przeliczeniu na współczesne dolary, koszt produkcji tego filmu jest jeszcze wyższy i wynosi aż 312 milionów USD!

TOP10 filmów podobnych do "Gladiatora"Zobacz więcej

Historia najdroższych filmów świata

Filmy tworzone za setki milionów to domena naszych czasów, lecz i w przeszłości producenci potrafili wydać mnóstwo pieniędzy na produkcję filmu. Pierwszym filmem, którego koszt produkcji przekroczył milion dolarów był niemy dramat pt. "Szalone żony" z 1922 roku. Co ciekawe, przez pewien czas najdroższym filmem świata była amerykańska adaptacja "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Kosztowała ona ponad 7,5 miliona dolarów.

Warto wspomnieć również o filmie "Kleopatra". Kultowy już film z Elizabeth Taylor i Richarde Burtonem kosztował w 1963 roku ponad 31 milionów dolarów. Taka kwota nie jest dziś niczym nadzwyczajnym, ale w latach 60. były to gigantyczne pieniądze. Po przeliczeniu ich na dzisiejszą walutę otrzymujemy zawrotną kwotę rzędu 255 milionów dolarów! To więcej niż obecnie kosztowało stworzenie takich filmów jak "Avengers" czy "2012".

TOP15 filmów szpiegowskich. Które warto obejrzeć?Zobacz więcej

Najdroższe filmy świata

W naszej galerii znajdziecie listę 20 najdroższych filmów w historii kina. Kwoty podane przy nazwie filmy obrazują kwotę przeliczoną na współczesne dolary amerykańskie. Wyliczenia dokonywane w oparciu o Indeks Siły Nabywczej (CPI) pozwalają porównać produkcje powstające na przestrzeni lat. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię

Zobacz więcej wideo na kanale Youtube Telemagazynu!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×