"Troja", czyli wielkie widowisko w gwiazdorskiej obsadzie [RECENZJA]

Kto jest najstarszym scenarzystą świata? Oczywiście Homer. "Odyseja" i "Iliada" to doskonałe, w dużej mierze gotowe materiały dla filmowców, którzy zresztą chętnie z nich korzystają.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Na planie "Troi" spotkała się hollywoodzka śmietanka: Diane Kruger (Helena), Julie Christie (Tetyda), Rose Byrne (Bryzeida), Brad Pitt (Achilles), Orlando Bloom (Parys), Eric Bana (Hektor), Sean Bean (Odyseusz), i 72-letni wtedy Peter O’Toole (Priam). Akcja ogólnie dość dokładnie odzwierciedla treść "Iliady": trojański książę Parys uwodzi piękną Helenę, żonę króla Sparty Menelaosa i wywozi ją do swego miasta. Tego nie można puścić płazem: zhańbiony władca prowadzi greckie wojska pod Troję. Jednak porwanie Heleny to dla nich tylko dogodny pretekst, by zniszczyć poważnego konkurenta. Zresztą obóz Greków nie jest jednolity - każdy z dowódców chce zdobyć jak największe łupy i dowieść swego sprytu i odwagi. Kwitną wewnętrzne kłótnie i intrygi. W Troi też nie jest dobrze - jedni dowodzeni przez Parysa wierzą, że potężne mury ochronią miasto, ale są też tacy, którzy chcieliby dogadać się z Grekami i oddać im Helenę.

Reżyser "Troi", Wolfgang Petersen, jest specjalistą od wielkich widowisk z użyciem efektów specjalnych: nakręcił m.in. "Niekończącą się opowieść", "Air Force One" i "Gniew oceanu". W "Troi" także na wielką skalę korzystał z pomocy specjalistów od komputerów - dzięki nim wykreował m.in. liczącą 1000 statków grecką flotę i 85-tysięczną armię oblegającą Troję. Jednak te wszystkie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów: kosztująca blisko 180 mln dolarów produkcja przyniosła niespełna 490 mln lokując się w okolicach 70. miejsca na liście najbardziej dochodowych filmów. A to było za mało, by zdecydowano się na ekranizację "Odysei". Sean Bean miał pecha. "Troja" była nominowana do Oscara za kostiumy.

Piotr Radecki

Ang.-malt.-amer. film przygodowy 2004, reż. Wolfgang Petersen

"Troja" w tv. Sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • gol (gość)

    tak to juz bywa ze najlepsze filmy sa oceniane 8/10 przez amatorow. troja to arcydzielo 10/10 jak wejscie smoka. sa filmy ktore beda powszeczasy klasykami i nie zmienicie tego

    08.06.2018 20:45

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×