TVP2 wspomina Tadeusza Konwickiego

7 stycznia br. zmarł wybitny polski twórca, pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. W najbliższy poniedziałek, 12 stycznia, TVP2 wyemituje film dokumentalny pod tytułem „Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki”. Dokument zostanie pokazany po programie „Tomasz Lis na żywo”, o godz. 22:50

Multimedia

Film zrealizowany przez Kamilę Drecką i Janusza Andermana, ze zdjęciami Jana Holoubka, to osobisty zapis rozmów Konwickiego m. in. z Adamem Michnikiem, Stanisławem Beresiem czy Tadeuszem Lubelskim. „Co ja tu robię?” przybliża sposób pracy Tadeusza Konwickiego nad książkami oraz filmami. Ponadto odpowiada na kilka istotnych pytań, w tym: czym dla Konwickiego były zmiany po 1989 w sferze polityki i życia osobistego? Dlaczego później zamilkł jako twórca? Jak według pisarza wygląda współczesna twórczość literacka i filmowa? Treścią wspomnianych rozmów są też wartości przyjaźni, wierności, lęku oraz samotności.

CZYTAJ TAKŻE: NIE ŻYJE REŻYSER TADEUSZ KONWICKI. MIAŁ 88 LAT [WIDEO]

Tadeusz Konwicki zmarł w wieku 88 lat. Jest autorem m.in. słynnej „Małej Apokalipsy". W kinie zapisał się takimi dziełami jak chociażby „Ostatnie dni lata", „Salto", „Doliny Issy" czy ekranizacja „Dziadów" – „Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza”. Był też autorem scenariuszy filmowych, między innymi „Kroniki wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy oraz „Jowity” Janusza Morgensterna czy współscenarzystą filmów Jerzego Kawalerowicza, w tym głośnej „Austerii”, spektakularnego „Faraona” czy kontrowersyjnej „Matki Joanny od aniołów”.

Ostatnią wydaną książką Konwickiego była powieść „Czytadło”, która ukazała się na rynku w 1992 roku. Trzy lata potem do księgarń trafiają jeszcze „Sylwy” jego autorstwa pod tytułem „Pamflet na siebie”. Później zapadała cisza, o której wspomina film Dreckiej i Andermana. Tym bardziej wydarzeniem stał się opublikowany w 2001 roku wywiad rzeka – „Pamiętam, że było gorąco”.

„Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki” – poniedziałek, 12 stycznia, godz. 22:55. TVP2!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×