"Twierdza" - przepis na solidny film sensacyjny [RECENZJA]

Zbuntowani marines opanowują Alcatraz. Jeśli rodziny poległych żołnierzy nie otrzymają odszkodowań, San Francisco zostanie zniszczone. Jedyną nadzieją jest misja agenta FBI i więźnia.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Teraz śmiercionośne pociski wycelowane są w San Francisco. Władze mają 40 godzin, by dostarczyć generałowi 100 mln. dol. Pieniądze chce on przekazać wdowom po żołnierzach, którzy przez lata polegli w tajnych misjach zleconych przez rząd USA.

Oddział sił specjalnych pod dowództwem sfrustrowanego generała kradnie pociski ze śmiertelnie niebezpieczną bronią chemiczną i opanowuje wysepkę Alcatraz. Za zakładników biorą grupę turystów zwiedzających znajdujące się tam słynne, nieczynne już więzienie. Buntownicy są świetnie zabezpieczeni przed atakiem i jedynym sposobem dotarcia do nich wydaje się skorzystanie z tuneli wykutych przez lata pod więzieniem. Ale drogę zna tylko człowiek, który oficjalnie… nie istnieje: przetrzymywany przez CIA od 30 lat irlandzki terrorysta John Patrick Mason, jedyny więzień, który uciekł z Alcatraz. To on ma być przewodnikiem oddziału interwencyjnego, do którego został także dołączony agent Stanley Goodspeed, specjalista od broni chemicznej…

Oto przepis jak zrealizować standardowy, choć solidny film sensacyjny – z życzeniami dla polskich reżyserów... Bierzemy kilku doskonałych aktorów (w tym wypadku są to niezawodny jak zwykle Sean Connery, jak zwykle histeryzujący, ale tylko trochę Nicholas Cage oraz twardy, pryncypialny Ed Harris), dodajemy w miarę sensowny, okraszony odrobiną humoru scenariusz, a całość powierzamy utalentowanemu reżyserowi (Michael Bay).

Hollywoodzcy producenci mają te informacje w małym palcu. To się nazywa profesjonalizm, który owocuje zyskami: „Twierdza” nie była tania, bowiem kosztowała aż 75 mln. dolarów. A jednak zwróciła się z nawiązką, przynosząc ponad 330 mln. Ten wynik dał jej 161. miejsce na liscie najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Nominacja do Oscara za najlepszy dźwięk to już taki nieplanowany, choć niewatpliwie miły bonus.

Piotr Radecki

Film akcji USA 1997, reż. Michael Bay

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×